11.09.2020 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Valtra uvádza na trh piatu generáciu traktorov

Keď sa povie Valtra, každému príde na um fínsky traktor skonštruovaný do extrémnych podmienok. A presne v takých podmienkach sú traktory fínskeho výrobcu testované, čo nám bolo predvedené i počas online tlačovej konferencie. Spoločnosť Valtra sa tak zaradila medzi firmy, ktoré počas uplynulých mesiacov zorganizovali online tlačové konferencie k predstaveniu svojich nových modelov pri minimalizovaní rizika, ktoré so sebou momentálne prinášajú veľké podujatia.

Od fínskeho výrobcu sme sa tak dočkali predstavenia traktoru strednej triedy s označením G. Jedná sa o novú sériu traktorov, ktoré sa radia medzi traktory radu A a N a je prvou lastovičou piatej generácie traktorov tohto výrobcu. Pre moderných výrobcov traktorov dnes už nestačí hovoriť len o výkone, technických špecifikáciách, či prevodovkách. Dnes pri výbere traktora rozhodujú často technologické „vychytávky“, s ktorými výrobcovia na trh prídu. Napriek tomu je potrebné uviesť, že nové traktory Valtra G sú vybavené štvorvalcovými motormi AGCO 44 MBTN-D5 s objemom 4,4 l, ktoré, ako inak, spĺňajú najprísnejšie emisné normy Stage V s využitím systémov DOC, DPF a SCR. Valtra predstavila konkrétne štyri modely, začínajúce modelom G105 s výkonom 105 konských síl a navýšením na 110 koní, G115 so 115 konskými silami, G125e a G135 145 s výkonom 145 koní s navýšením na 155 k a krútiacim momentom 560 Nm. Pre zjednodušenie môžeme uviesť, že sú všetky traktory dostupné so šesťstupňovou Powershift prevodovkou so štyrmi skupinami ktorá je schopná radiť prevodové stupne aj automaticky podobne, ako prevodovka CVT. Zdvihová kapacita zadného trojbodového závesu je 5,0 t a predného 2,9 t. Všetky modeli je možné objednať v troch verziách Versu, Active a Hightec vybavenými hydraulickým loadsensingovým čerpadlom s prietokom 110 l/min.

Ako švajčiarsky vreckový nôž

Valtra predstavuje svoje nové modely ako všestranné traktory využiteľné ako v živočíšnej, tak i v rastlinnej výrobe, či v komunále. V ich prípade však sila nevychádza z výkonného motora, ale vo funkciách, ktoré tieto traktory ponúkajú.

Tak, ako to poznáme z väčších modelov, traktory radu G prichádzajú s LIVE 3RD systémom, ktorý umožňuje súčasné použitie až troch rôznych funkcií čelného nakladača. Vo výbave traktora nechýba ani hydraulický asistent, ktorý taktiež zvyšuje efektivitu práce so strojom. Funkcia Autotraction, vďaka ktorej je možné zastaviť, či pohýnať sa len za použitia brzdového pedálu si taktiež našla cestu do tohto nového radu traktorov, tak ako aj známy systém Hill Hold.

Jedným z najzaujímavejších prvkov, ktoré v kabíne nájdeme je revolučná lakťová opierka Valtra SmartTouch. S Valtra SmartTouch a ISOBUS môžete pracovať s akýmkoľvek SIOBUS kompatibilným náradím od ľubovoľného výrobcu. Aplikácia SmartTouch vám pritom umožní rýchlo a ľahko pripojiť náradie a zároveň získať nad ním plnú kontrolu. Okrem práce s náradím na poli, či už sa jedná o lisovanie balíkov, zhrabovanie či ľahšie operácie obrábania pôdy traktor zvláda najmä to, k čomu bol predurčený – prácu s čelným nakladačom. To vidieť na prvý pohľad aj na dizajne kabíny či kapoty traktora a na excelentnom polomere zatáčania stroja. Fíni by o zhoršenej viditeľnosti vedeli povedať svoje.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down