02.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

VARIANT: S každou generáciou bližšie k dokonalosti

Nemecký výrobca CLAAS predstavil na svojej tlačovej konferencii pre sezónu 2023 nový lis na okrúhle balíky VARIANT 500 s variabilnou lisovacou komorou. Okrem nepretržitého vývoja dôležitých funkčných oblastí ako je regulácia lisovacieho tlaku, sa modely vyznačujú viacerými možnosťami pneumatík, zjednodušenou údržbou a novým dizajnom.

CLAAS patrí k priekopníkom vo vývoji a konštrukcii lisov na okrúhle balíky a je jedným z popredných svetových výrobcov v tomto segmente poľnohospodárskych strojov. Do modelového radu VARIANT 500 sa podarilo začleniť jednoduchú, pohodlnú obsluhu stroja a optimalizovanú hustotu zlisovania balíka s jednoduchou každodennou údržbou, ďalej optimalizovať viazanie do siete a zároveň splniť praktické požiadavky na pneumatiky, ktoré by chránili pôdu.

Viac nožov pre VARIANT 565 RC a 585 RC

Rad lisov VARIANT 500 obsahuje šesť modelov. Lisy VARIANT 560 a 565 dokážu lisovať balíky s priemerom od 0,90 do 1,60 m, VARIANT 580 a 585 až do 1,80 m. Lisy VARIANT 560 RF a 580 RF pracujú so špirálovito usporiadaným vkladacím rotorom ROTO FEED. Štyri modely lisu VARIANT sú dostupné vo variante RC (560, 565, 580 a 585) so špirálovito usporiadaným štvorhviezdicovým rezacím rotorom ROTO CUT. Špirálovito usporiadaný rezací rotor kontinuálne dávkuje materiál, čo zaručuje dokonalú kvalitu krmovín a vysokú hustotu zlisovania balíkov.

Pre profesionálne podniky s vysokým vyťažením a pre primárne využitie v silážach je vo výrobnom programe zaradený model VARIANT 565 RC a 585 RC s HD komponentmi pohonu, ako sú hnacie reťaze, silný rezací rotor s 8 mm širokými dvojitými hviezdicami a špeciálnym istením nožov. Na rozdiel od dvoch ďalších modelov VARIANT RC s osvedčeným rezacím ústrojenstvom so 14 nožmi s teoretickou dĺžkou rezanky 70 mm sú tieto dva lisy vybavené rezacím ústrojenstvom so 17 nožmi a teoretickou dĺžkou rezanky 60 mm. Štandardné dno rezacieho ústrojenstva PRO je možné hydraulicky spustiť a stlačením tlačidla tak odstrániť upchatie, zatiaľ čo dno sa spustí, nože sa odtlakujú a zasunú. Lis VARINAT dokáže aktívne predchádzať svojmu upchatiu tým, že v nerovnomerných riadkoch môže automaticky spustiť dno až o 30 mm a následne ho vrátiť späť. Pred upchatím rotora vodiča upozorní akustický signál, takže má dostatok času na zníženie pracovnej rýchlosti.

Optimalizovaná regulácia lisovacieho tlaku SMART DENSITY s mäkkým jadrom

Hlavným bodom vývoja inžinierov z Metz-Woippy bol nový systém regulácie lisovacieho tlaku,čo zahŕňa nový hydraulický rozvádzač s nezávislým vedením pre obe napínacie ramená. To znamená, že polohu aj lisovací tlak je možné merať nezávisle pre obe ramená. Novo vyvinutý riadiaci softvér optimalizuje napríklad aj proces lisovania, takže aj pri ťažkých podmienkach prevádzky opúšťajú lisovaciu komoru vždy perfektne tvarované balíky. Nová regulácia lisovacieho tlaku tiež dosahuje vyššiu hustotu balíka vo vonkajšej oblasti balíka, kraji balíka, čo balíky lepšie chráni pred vplyvmi počasia. V prípade potreby je možné presnejšie nastaviť mäkké jadro, napr. pri lisovaní sena. Rozmery a lisovací tlak mäkkého jadra je možné nastaviť nezávisle na sebe pre akékoľvek prevádzkové podmienky.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down