15.12.2010 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včely

„Zachráňme európske včely“, volá Európsky parlament.

Alarmujúci pokles stavov opeľujúceho hmyzu, medzi nimi aj včiel medonosných, môže mať vážny dopad na produkciu potravín, keďže 84 percent z kultúrnych plodín je odkázaných na opeľovanie.
Včelárenie nie je veru med lízať. Zlé podmienky v marketingu, nízke ceny, meniaca sa klíma či choroby včiel - to sú len niektoré z faktorov, ktoré ohrozujú včelárstvo na našom kontinente.
Až 40 percent európskeho trhu s medom závisí od dovozu, a práve import medu nízkej kvality, jeho falšovanie a náhradky deformujú trh, „tlačia“ na ceny a na kvalitu medu.
Chovatelia včiel preto už roky volajú po sprísnení pravidiel na označovanie medu, po účinnejšej kontrole i po úprave veterinárnej politiky. A po dotáciách. A dobrá správa je, že Európska komisia už pre nasledujúce tri roky schválila podporu slovenským včelárom.
Ostáva teda len dúfať, že včelám, ale aj medonosným rastlinám a konzumentom medu, aj na Slovensku svitne na lepšie časy. A že medovníčky budú počas vianočných sviatkov v našich príbytkoch rozvoniavať ešte aj o pár
rokov...
PATRÍCIA DOLEŠOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down