23.11.2010 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vedenie SPPK informovalo R. Sulíka

Vedenie SPPK informovalo predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Sulíka o zložitej situácii chlebového odvetvia. "Vlani zaznamenala prvovýroba stratu 103,5 milióna eur a z červených čísiel sa nedostane ani tentoraz. Pred rokom museli poľnohospodári čeliť dôsledkom vyše 20-% poklesu nákupných cien svojich výrobkov, v súčasnosti zápasia najmä s obrovskými škodami z povodní a záplav, za ktoré ešte stále nedostali žiadne odškodnenie," konštatoval predseda SPPK Milan Semančík.

Podľa neho návrhy opatrení na konsolidáciu verejných financií, ktoré už vláda predložila na schválenie parlamentu, postihujú poľnohospodársko-potravinársky komplex v úhrne oveľa tvrdšie ako väčšinu ostatných národohospodárskych odvetví. "Z nášho pohľadu najspravodlivejšie a pre príjmy štátneho rozpočtu najistejšie riešenie predstavuje zvýšenie dane z pridanej hodnoty o 2 percentuálne body, teda z 19 na 21 %," uviedol Semančík. "Jeho prijatie by zároveň umožnilo odstúpiť od viacerých selektívnych opatrení, zhoršujúcich podnikateľské prostredie v niektorých odvetviach ekonomiky, vrátane poľnohospodárstva a potravinárstva. V našom prípade máme na mysli najmä zámer na zrušenie daňovej úľavy na tzv. červenú naftu, zamedzenie možnosti neúmerného zvyšovania dane z pozemkov, či niektoré ďalšie opatrenia, ktoré bez akejkoľvek kompenzácie zvýšia v budúcom roku náklady poľnohospodárskej výroby o desiatky miliónov eur."
Podľa slov Richarda Sulíka politická strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje zrušenie daňových úľav na naftu spotrebovanú v poľnohospodárskej výrobe, pretože to považuje za nesystémový krok, ktorý sa navyše v praxi zneužíva. "Viem si však predstaviť jeho kompenzáciu napríklad vo forme zvýšenia národného doplatku priamych platieb. Takýto návrh by ale musel predložiť ten, kto zodpovedá za konštrukciu a dodržiavanie plnenia štátneho rozpočtu."
Šéf parlamentu si so záujmom vypočul stanovisko SPPK k návrhu na zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi dodávateľom a odberateľom tovaru, ktorým sú potraviny. Pripustil, že zmene tejto právnej normy by mala predchádzať širšia odborná diskusia i zhodnotenie jej pôsobenia v praxi, na ktoré zatiaľ neuplynul dostatočne dlhý čas. Prisľúbil, že si preštuduje písomné argumenty komory a v prípade potreby sa na jej zástupcov obráti s doplňujúcimi otázkami.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down