11.05.2016 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veľké plus pre ochranu obilnín

Miroslav Béreš, Syngenta Czech and Slovakia
Špeciálne predstavovať prípravok Artea Plus určite nie je potrebné, je to v praxi veľmi dobre známy a obľúbený fungicíd. Najlepšie bude rovno prejsť k výpočtom plusov tejto stálice, o ktorú sa už niekoľko rokov môžu spoľahlivo oprieť farmári, ktorí ju poznajú ako dobrého pracanta v ochrane obilnín pred hubovými patogénmi.

  • Dlhodobý preventívny a silný kuratívny účinok

Artea Plus je dvojzložkovým fungicídom, ktorý obsahuje až 410 g/l triazolov (160 g/l cyproconazole + 250 g/l propiconazole) a patrí medzi najsilnejšie azolové prípravky na trhu. Účinné látky sú systémovo veľmi rýchlo a rovnomerne rozvádzané v pletivách rastliny, kde zaisťujú dlhodobú preventívnu ochranu. Vďaka zvýšenej koncentrácii účinných látok má Artea Plus aj razantný kuratívny účinok. To znamená, že dokáže potlačiť chorobu niekoľko hodín až dní po vzniku infekcie.

  • Registrácia do všetkých významne pestovaných obilnín

Prípravkom Artea Plus je možne ošetrovať pšenicu ozimnú, pšenicu jarnú, jačmeň ozimný, jačmeň jarný, raž ozimnú, tritikale aj ovos v dávke 0,4 - 0,5 l/ha v období od konca odnožovania až do fázy konca kvitnutia obilnín (BBCH 29-69). Najvhodnejší termín aplikácie je na začiatku infekcie alebo po zistení prvých príznakov choroby. V prípade pretrvávajúceho infekčného tlaku alebo výskytu ďalšej choroby, je možné podľa potreby ošetrenie po troch až piatich týždňoch zopakovať.

Použitie a dávkovanie prípravku Artea Plus

PlodinaŠkodlivý činiteľDávka l/haPoznámka
pšenica ozimná, pšenica jarná, raž, tritikale, ovosmúčnatka trávová, septoriózy, hrdze0,4 – 0,5 

 

 

BBCH 29-69

fuzariózy klasov0,5
jačmeň jarný, jačmeň ozimnýhnedá škvrnitosť jačmeňa0,4 – 0,5
jačmeň jarnýmúčnatka trávová0,5

 

 

  • Široké spektrum účinnosti proti chorobám

Artea Plus je určená na ošetrenie obilnín proti všetkým dôležitým listovým a klasovým chorobám. Registrácia proti širokému spektru chorôb poskytuje porastom znamenitú ochranu proti patogénom ako je napr. múčnatka trávová, septoriózy, hrdze, škvrnitosti jačmeňa alebo klasové fuzariózy.

  • Najvhodnejší fungicíd pre systém jedného ošetrenia

Vďaka svojmu zloženiu poskytuje Artea Plus flexibilné riešenie ochrany listov aj klasov proti širokému spektru chorôb a preto je ideálnym fungicídom pre úsporné technológie ochrany obilnín a svoje motto „Keď jedno ošetrenie, tak Artea Plus“ si nesie právom. Pre široké aplikačné okno sa úspešne používa vo fáze objavenia sa vlajkového listu (BBCH 37) alebo v neskorších fázach (BBCH 39-49), kedy ochráni nielen vlajkový list a druhý list pod ním. Úspešný je aj vo fáze metania a kvitnutia pre dostatočnú ochranu klasu pri nižšom tlaku fuzarióz. Samozrejme vždy je dôležité správne načasovanie ošetrenia, kedy je potrebné zohľadniť priebeh počasia a tlak hubových chorôb v sezóne.

  • Výborný aj v programe dvoch fungicídnych ošetrení

Pre prvé ošetrenie sa v tomto systéme odporúča overená tank-mix aplikácia prípravkov Stereo 312,5 EC + Moddus alebo tohtoročná novinka Archer Turbo + Moddus.  Postrek sa vykonáva od fázy konca odnožovania až do fázy druhého kolienka. Spoločnou aplikáciou prípravkov je dosiahnutá efektívna regulácia rastu a zároveň výborná ochrana stebiel a listov obilnín proti skorým jarným chorobám. V prípade kombinácie Archer Turbo + Moddus sa dostaví výrazný Stop-efekt na múčnatku. Pre druhé fungicídne ošetrenie sa následne používa prípravok Artea Plus v dávke 0,5 l/ha, ktorý zabezpečí kvalitnú ochranu listov aj klasov proti širokému spektru chorôb.

  • Uplatnenie aj v intenzívnych technológiách ochrany

V tomto systéme ochrany sa Artea Plus uplatňuje predovšetkým ako výborný TM partner s významným kuratívnym účinkom. Takisto sa však používa aj sólo aplikácia v termíne T3-T3+ s cieľom zabezpečiť kvalitnú ochranu listov proti hrdziam alebo septoriózam a ochranu klasov proti klasovým fuzariózam. Aplikáciu tohto overeného prípravu do klasu bude postupne vytláčať naša tohtoročná novinka Magnello, právom špecifikovaná ako špecialista proti klasovým chorobám, určená hlavne pre farmárov hľadajúcich inovácie a intenzitu. Vhodným termínom pre ošetrenie proti klasovým fuzariózam je začiatok kvitnutia porastu obilnín.

  • Ideálny partner do tank–mix kombinácie

Artea Plus je výborným tank-mix partnerom pre strobilurínové prípravky, ktorým dodáva potrebnú dávku kuratívneho účinku a silu dvoch azolov. Pre takúto kombináciu sa zvyčajne odporúča znížiť jej dávku na 0,4 l/ha. Vynikajúci výsledok dosahuje tank-mix kombinácia s prípravkom Amistar Opti. Základné odporúčanie pre T2-T3 aplikáciu je Amistar Opti 1,3 l/ha + Artea Plus 0,4 l/ha, ale ich vzájomný pomer sa dá účelne prispôsobiť podľa podmienok, ktoré v danom momente vládnu na poraste. Okrem fungicídov je Artea Plus veľmi dobre miešateľná aj s insekticídmi, herbicídmi, regulátormi rastu a listovými hnojivami.

  • Spoľahlivý prípravok, ktorý nesklame

Artea Plus sa výborne osvedčila počas testovania v registračných pokusoch a svoju kvalitu dokazuje aj po rokoch v praxi či v mnohých pokusoch, nielen svojou spoľahlivosťou účinku, ale aj pozitívnym vplyvom na celkové zvýšenie priemernej úrody.

Všetky PLUSY rokmi prevereného fungicídu Artea Plus zabezpečia, že v konečnom zúčtovaní budete v pluse.

Ing. Miroslav Béreš, Syngenta Czech and Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down