03.06.2019 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Venujme pozornosť našim obilninám

Dlho očakávaná vlaha je tu a my máme odrazu problém, že už je jej naraz veľa, nedostaneme sa do poľa, unikajú nám potrebné pesticídne ošetrenia.

Okienko odborníka

Chcela by som upozorniť pestovateľov na dosť intenzívny nástup hrdzí a hlavne hrdze plevovej. Ako všetci dobre vieme, hrdza plevová nás trápi svojim výskytom v niektorých lokalitách a tiež v závislosti od odrôd už piaty rok.

Výskyt hrdzí v roku 2019 je trochu opačný v termínoch objavenia, na aký sme boli po iné roky zvyknutí. Hrdza plevová (v praxi nazývaná aj žltá hrdza, pre jej výrazné žlté zafarbenie so spórami usporiadanými do pásov na liste a po vyklasení aj na plevách) sa v predchádzajúcich rokoch a tiež v rokoch jej výskytu začína objavovať na pšeniciach už po ukončení odnožovania, poprípade začiatkom steblovania, čo sme v tomto rok nepozorovali. Výrazné sucho neprialo výskytu chorôb, či už na obilninách, ale aj na repke olejke. Zrážky, ktoré sa začali objavovať začiatkom mája, vytvorili podmienky pre nástup chorôb. Hrdza plevová sa začala objavovať sporadicky po 15. máji a v súčasnej dobe v závislosti od odrôd a lokalít sa dá hovoriť až o kalamitnom výskyte. Aktuálne teplotné a vlahové pomery napomáhajú šíreniu hrdzí ale aj iných chorôb.

Naopak pri hrdzi pšenicovej (hrdza hnedá, kôpky spór sú hnedé a chaoticky rozmiestnené po liste) sme boli zvyknutí na jej výskyt až v dobe objavenia sa posledného listu, čo sa tento rok nepotvrdilo, pretože sme už prvý výskyt tejto hrdze zaznamenali v druhej polovici apríla teda takmer o mesiac skôr ako sa vyskytla hrdza plevová. Bol to však len ojedinelý výskyt a jej doterajšie šírenie bolo pomalé. Intenzívnejšie sa začínajú objavovať aj septórie. Ako som už spomínala zrážky podporia aj napadnutie klasov fuzariózami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down