05.11.2019 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Verejné zbery prekvapili úrodami, zaujali novinkami

Osivárska spoločnosť Pioneer Hi-Bred Slovensko v termíne od 3. októbra do 17. októbra 2019 zorganizovala šesticu verejných zberov kukurice, a to: v Sokolciach, Dolnom Dubovom, Lúči na Ostrove, Orávke, Iňačovciach a Komoči, s cieľom predstaviť kompletné portfólio hybridov kukurice v rôznych agro-ekologických podmienkach a výrobných oblastiach Slovenska. Pestovatelia sa tak mohli presvedčiť, ktorým materiálom sa v akých podmienkach darilo v kontexte dosiahnutých úrod.

Hostí podujatia v Sokolciach privítal Ing. Štefan Író, regionálny zástupca osív Pioneer a predstavil program podujatia zameraný na hybridy kukurice, resp. na úrody, ktoré dosiahli v pokuse v danej lokalite.

Ing. Tomáš Upohlav, PhD., key account manager osív značky Pioneer, poďakoval PD Sokolce za prípravu pokusu s hybridmi spoločnosti. Skonštatoval, že rok 2019 bol ďalším náročným rokom pre pestovanie kukurice, najmä pre sucho a silný tlak škodcov, predovšetkým drôtovcov. V tejto súvislosti uviedol, že účinnosť moridiel ovplyvňoval nepriaznivý priebeh počasia a aktuálne pôdne podmienky. „Našim cieľom je vylepšovať morenie osív kukurice a hybridy skupiny Optimum AQUAmax budú v novej sezóne morené špeciálnym moridlom Lumigen pre lepšie naštartovanie rastlín do vegetácie s cieľom čo najlepšie prekonať počiatočné fázy rastu,“ dodal T. Upohlav.

Organizácia pokusu

Ing. Mikuláš Balogh, hlavný agronóm PD Sokolce, zhodnotil priebeh počasia a organizáciu pokusu s hybridmi kukurice: "Zrážky počas roka boli nerovnomerne rozložené, od januára do konca apríla v lokalite pokusu spadlo iba 81 milimetrov. Avšak v máji spadlo až 131 milimetrov zrážok - v kombinácii s veľmi chladným počasím, to malo nepriaznivý vplyv na rast a vývin kukurice, taktiež aj na ostatné plodiny (zvýšený obsah mykotoxínov). V júni a v júli pršalo podstatne menej, v auguste a v septembri napršalo celkom 110 milimetrov. Z uvedeného vyplýva, že jesenné práce budú pomerne hektické, je otázne za akých podmienok budeme siať."

Pokusná parcela bola  vyhnojená fermentovaným slepačím trusom Bio-Fer Natur v dávke 400 kg na hektár. Pred sejbou, ktorú vykonali 4. apríla 2019 (výsevok 72 000 jedincov na hektár), plošne aplikovali 150 kilogramov močoviny a pod pätu osiva dodali 200 kilogramov NP (20:20). Počas vegetácie porasty kukurice plečkovali súčasne s aplikáciou tekutého hnojiva SAM  v dávke 150 litrov na hektár. Celkovo porastom dodali 150 kilogramov dusíka na hektár. Ochrana kukurice proti burinám bola založená na aplikácii prípravku Racer 25 EC v dávke 3,0 litre na hektár. Proti výmrvu slnečnice aplikovali prípravky Epic Ultra v dávke 1,5 litra na hektár plus Story v dávke 0,3 litra na hektár spolu so zmáčadlom.

S ponukou noviniek

V pokuse predstavili 17 hybridov kukurice s určením na zrno FAO 300 až 490 a 5 silážnych hybridov FAO 360 do 600.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down