13.12.2021 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Verejný zber kukurice prekvapil úrodami aj novinkami

Cieľom verejného zberu kukurice značky Pioneer, ktorý v Lúči na Ostrove koncom októbra 2021 zorganizovala spoločnosť Corteva Agriscience, bolo predstavenie ťažiska portfólia hybridov kukurice vrátane noviniek pripravovaných pre sezónu 2022. Zároveň sa pozvaní pestovatelia mohli presvedčiť, ako sa jednotlivým hybridom darilo v podmienkach Žitného Ostrova v kontexte dosiahnutých úrod.

Benefity ponuky

Prehliadku hybridov kukurice značky Pioneer otvoril P8834 AQ (FAO 300) určený na zrno. Ako uviedol Ing. Zoltán Apacs, produktový manažér spoločnosti Corteva, ide o najskorší hybrid zo skupiny Optimum AQUAmax® s prispôsobivosťou k suchu a vysokým teplotám hlavne v kritických rastových fázach kukurice. „Hybridy tejto skupiny dobre hospodária s vodou vďaka čomu dokážu aj v nepriaznivých podmienkach priniesť primerane vysoké úrody. Zosynchronizované kvitnutie má vplyv na lepšie opelenie šúľkov,“ dodal Z. Apacs k už dobre známym a v praxi prevereným vlastnostiam hybridov skupiny Optimum AQUAmax® (ďalej AQ).

Ďalší z predstavených hybridov P9363 (FAO 330) je podľa Ing. Štefana Íróá, regionálneho zástupcu spoločnosti Corteva, jeden z najúrodnejších vo svojej skorostnej skupine, čo preukázal v štátnych odrodových skúškach, v ktorých prekonal priemer úrod kontrolných hybridov o 10 percent. Ide o nižšiu kukuricu so stredne vysoko nasadenými hrubými valcovitými šúľkami. Neskôr kvitne, veľmi dobre odovzdáva vodu v závere vegetácie.

Novinka pre sezónu 2022

„Absolútna novinka pre sezónu 2022 - P9300 je už dva roky úspešne testovaná v rôznych pôdno-klimatických podmienkach prostredia. Odporúčame ju hlavne do lokalít v okolí Trnavy a Nitry, kde má predpoklady stať sa jedným z ťažiskových hybridov spolu s P9610 a P9415,“ uviedol Z. Apacs k nádejnej novinke, pri ktorej v pokuse upozornil na kompletne opelené a teda ozrnené šúľky, ktoré dokáže vytvoriť v rôznych podmienkach prostredia vrátane suchých. V závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu, čo má pozitívny vplyv na ekonomiku výroby.

Všestranne využiteľné

Univerzálne využiteľný P9610 AQ (FAO 330) je pre juh Slovenka odporúčaný na zrno, naopak vo vyššie položených oblastiach na výrobu kvalitnej siláže. Prednosťou je veľmi dobrá prispôsobivosť k rôznym pôdno-klimatický podmienkam. Vyznačuje sa silným stay green efektom, t. j. zvyčajne dozrieva na zelenom steble. Suchovzdornosť a celkovú prispôsobivosť preukázal v trojročných pokusoch spoločnosti realizovaných v Maďarsku, kde dosiahol 106 percent na priemer úrod pokusov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down