09.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veria, že obstoja so cťou

Opatrnosť sa zväčša vypláca. Zvlášť v takom odvetví ako je poľnohospodárstvo. Od opatrnosti pritom nie je ďaleko k predvídavosti.

Aj preto manažmenty poľnohospodárskych podnikov v zemplínskom regióne na začiatku tohto roka narábajú s investíciami veľmi opatrne. Všeobecne sa predpokladá, že po tohtoročnej žatve bude veľký záujem o zrniny, a tak hlavná časť investícií smeruje do vstupov v rastlinnej výrobe.
Zdraženie nafty, zvýšenie DPH a očakávané zvýšenie cien na agrárnom trhu však viedlo mnohé poľnohospodárske podniky k priškrteniu investícií do vozového parku. V podhorských oblastiach, kde sa rozprestiera aj chotár Roľníckeho družstva Koromľa (okres Sobrance), sa poľnohospodári nezaobídu bez techniky na kosbu lúk a pasienkov, či na ošetrovanie trávnatých plôch.
„Na tento rok sme pôvodne plánovali investície do mechanizácie rastlinnej výroby – chceli sme kúpiť kosačku na kosenie lúk a pasienkov, ale aj univerzálny pluh. Chceli sme investovať aj do zlepšenia životných podmienok a ustajnenia hospodárskych zvierat, ale reštriktívne opatrenia vlády nám tieto plány narušili. Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie, ale realita nepustí. Som však presvedčený, že sa so zmenenými podmienkami vysporiadame so cťou. Máme v družstve dostatok skúsených odborníkov, ktorí už neraz dokázali, že sa vedia vysporiadať s nástrahami prírody, ale aj s nástrahami vládnych úsporných balíčkov,“ hovorí Pavel Fečík, predseda RD Koromľa.
Koromľania veria, že v tomto roku budú hlavnou obchodnou komoditou produkty rastlinnej výroby. Osevné plochy oproti minulému roku nemenili, ale na druhej strane zvýšili investície do vstupov. V podhorských podmienkach, kde sa nachádza chotár družstva, je to citlivá otázka.
„Už na jeseň sme využili dobré podmienky na sejbu 243 hektárov pšenice a 152 hektárov repky. Na jar plánujeme zasiať 60 hektárov sóje, 60 hektárov ľanu a 15 hektárov jarného jačmeňa. Dnes je ťažko hovoriť o tom, ako prezimujú oziminy, ale doterajší priebeh zimy v našom regióne nebol priaznivý. Chýba snehová prikrývka, striedali sa mrazy s veľmi teplými dňami. V niektoré dni vystúpila teplota až na 12 stupňov Celzia, čo nie je normálne pre naše geografické podmienky, ktoré bývajú v tomto období zvyčajne charakteristické silnými mrazmi. Sme však presvedčení, že zvýšenie investícií do prípravy pôdy a ošetrenia porastov bolo správne rozhodnutie. Aj z toho dôvodu veríme, že dokážeme vyprodukovať kvalitné obilniny. Sme si však vedomí aj dôležitosti budúcej podoby spoločnej agrárnej politiky EÚ a agrárnej politiky slovenskej vlády. A nakoniec, veľké, ak nie rozhodujúce slovo, budú mať klimatické podmienky,“ dodáva na záver koromliansky predseda.
Článok nájdete aj v 6. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down