19.01.2023 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinári potvrdili vtáčiu chrípku v drobnochove hydiny v okrese Prešov

      Bratislava 19. januára (TASR) - Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo 17. januára pozitívny výsledok vyšetrenia na toto ochorenie v Slovenskej republike. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.


      V uvedenom drobnochove pôvodne chovali 23 kusov kury domácej  a dve kačice. V ostatných dňoch tam pozorovali hromadný úhyn hydiny. "Ku dňu potvrdenia nákazy uhynuli všetky kury domáce, kačice boli utratené, čo znamená, že depopulácia ohniska nákazy bola realizovaná," informoval ŠVPS.
      Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov v tomto prípade postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, ktorý zodpovedá aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve. Vykonala šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy.
      "Predbežným šetrením sa aj vzhľadom na lokalizáciu obce v bezprostrednej blízkosti vodných tokov a nálezov pozitívnych voľne žijúcich vtákov na vtáčiu chrípku v predchádzajúcom období  predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom, nakoľko hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia," priblížili veterinári. Ďalšou cestou zavlečenia nákazy mohol byť nákup hydiny od neidentifikovaného predajcu s neznámym pôvodom chovu.
      Miestne príslušná regionálna správa v tejto súvislosti nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy. Ochranné pásmo má polomer 3 kilometre (km), pásmo pozorovania 10 km okolo ohniska.
      Medzi opatrenia pre ohnisko nákazy patrí bezodkladné usmrtenie hydiny a iného vtáctva žijúceho v chove, likvidácia  všetky kadáverov a vajec v chove, zneškodnenie alebo vhodné ošetrenie všetkých materiálov a odpadov, ktoré môžu byť kontaminované. Potrebná je tiež napríklad očista a dezinfekcia budov, pastvín, pôdy, zariadení, ktoré môžu byť kontaminované, ako aj dopravných prostriedkov používaných na presun hydiny alebo iného vtáctva žijúceho v zajatí. Ďalšie opatrenia platia pre uvedené pásma okolo ohniska.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down