12.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viac než vydarený Deň poľa kukurice v Komoči (I.)

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

Top ponuka pod značkou LG

Superlatívami sa vyznačuje kompaktný zrnový hybrid LG 31.415 (FAO 410) – Invador s vužitím na zrno, ktorý v pokuse zaujal dlhými, kompletne ozrnenými šúľkami. Ako uviedol Ing. Adam Vermes, regionálny zástupca spoločnosti Limagrain, je oprávnene top hybridom spoločnosti: „Spoľahlivosťou  a stabilitou je podobný pestovateľsky obľúbenému hybridu Limanova s predpokladmi byť jeho ekvivalentným nástupcom.“ Svoje prednosti preukázal ako v pokusoch, kde sa v úrodách dostal vždy nadpriemer, tak aj v praxi naprieč Slovenskom. Navyše dobré úrody na úrovni 8 až 10 ton z hektára poskytuje aj v suchších podmienkach, na piesočnatých pôdach. Naproti tomu vo veľmi dobrých podmienkach - pôdnych aj technologických, dosahuje úrody na úrovni až 13 ton na hektár, napr. v lokalitách Komoča, a Zemné. Konkrétne pred dvomi rokmi sa v pokuse v Komoči umiestnil na prvom mieste. 

Do pestovateľsky dobrých podmienok, pôd a intenzívne nastavených technológií je určený LG 31.455 - Lineade (FAO 450), ktorý okrem poskytovania nadpriemerných úrod zaujal nižšími zberovými vlhkosťami zrna. Vytvára dlhé, až po špičku ozrnené šúľky so 16 až 20 radmi zrna v závislosti od podmienok, hlavne priebehu počasia v kritických fázach rastu a vývinu. Výnimočné úrody zrna poskytuje hlavne v roku s priaznivým priebehom počasia, ako je tomu v aktuálnej pestovateľskej sezóne. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down