12.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viac než vydarený Deň poľa kukurice v Komoči (I.)

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

Prioritne do suchých podmienok

Spoločnosť Lucagra v pokuse predstavila  päť hybridov kukurice zo šľachtenia Poľnohospodárskeho inštitútu v Osijeku, Chorvátsko. 

„Naše hybridy sa vyznačujú zvýšenou suchovzdornosťou, vytvárajú mohutnejší koreňový systém, vďaka čomu lepšie hospodária s dostupnou vodou v pôde," predstavil ich prednosti Ing. Peter Kacz, zástupca spoločnosti Lucagra. V súvislosti s tým poukázal na výsledky v pokusoch a v praxi v minulom, veľmi suchom a horúcom roku, v ktorom hybridy z osijeckého šľachtenia vykazovali výrazne menší stres zo sucha v porovnaní s konkurenčnými materiálmi.

Konkrétne hybrid OS 3114 (FAO 330) je zaujímavý z pohľadu celkovej ekonomiky výroby pre veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna. Ďalší predstavený hybrid OS 378 (FAO 350) je odporúčaný hlavne na zrno. Veľmi dobre zakoreňuje, vytvára silnú stabilnú stonku, vďaka ktorej v zhoršených podmienkach nepoľahne. V minulom roku uvedený OS 398 (FAO 390) je vlastnosťami podobný hybridu OS 378. Vyznačuje sa prispôsobivosťou k podmienkam prostredia, dozrieva o niečo neskôr, pričom poskytuje o čosi vyššie úrody.  Nosný hybrid Drava 404 (FAO 420) je prioritne určený na výrobu zrna, avšak ako uviedol P. Kacz - niektorí pestovatelia ho využívajú na výrobu siláže, keďže je vyšší a dobre olistený. Zo skupiny FAO 450 zaujal hybrid Filigran, ktorý sa v podmienkach juhozápadného a juhovýchodného Slovenska presadil vďaka suchovzdornosti. „Je to jeden z top hybridov na trhu vo svojom skorostnom segmente,“ dodal P. Kacz.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down