12.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viac než vydarený Deň poľa kukurice v Komoči (I.)

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

„Klimafit hybridy“ presvedčili

„Do pokusu v Komoči sme vybrali hybridy kukurice, ktoré by mali zabodovať v podmienkach klimatickej zmeny. Sú z kategórie „klimafit“, čo znamená, že si ľahšie poradia v suchších podmienkach,“ uviedol Ing. Miloš Lesay, zástupca spoločnosti SAATBAU Slovensko.

Jedným z nich je Alenaro (FAO 350), nižší kompaktný hybrid kukurice, na šúľku vytvára 18 až 20 radov zrna, pričom v závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna. Podľa M. Lesaya ide o moderný hybrid kukurice kompenzačného typu so schopnosťou reagovať na podmienky počtom radov zrna na šúľku, resp. veľkosťou zrna. „Očakávanú úrodu zrna dosiahne aj v kritických podmienkach,“ dodal M. Lesay. Hybrid Artenyo nie je vzhľadom na FAO 370 prioritne vhodný do najsuchších oblastí južného Slovenska. Avšak v intenzívne nastavených podmienkach dokáže priniesť veľmi dobré úrody na úrovni o niečo neskorších hybridov. Zo šľachtenia spoločnosti SAATBAU vzišla dvojica nových hybridov: Arcadio a Karibiko. Z nich najmä od Arcadia (FAO 380) majú v spoločnosti veľké očakávania vďaka komplexu vlastností ktorými disponuje. „Dobre toleruje chlad na jar, aj nadmerné množstvo zrážok a naopak aj dlhšie trvajúce sucho. I keď nevytvára dlhý klas, zrno je veľké a dosahuje nadpriemernú HTZ. Sme zvedaví na prvé výsledky zberov v tomto roku na Slovensku,“ zhodnotil nádejnú novinku M. Lesay. V tomto kontexte ozrejmil plán spoločnosti zúžiť portfólio kukurice na päť - šesť hybridov so zámerom uľahčiť ich výber zákazníkmi. 

Záver patril novinke Foxway - mohutnému hybridu kukurice s výbornými kvalitatívnymi parametrami na siláž. „Podľa rakúskeho AGES-u je to hybrid s najväčšími úrodami zrna vo FAO 400, čiže  výsledná siláž bude bohatá na energiu s pozitívnym dosahom na produkciu mlieka a hlavne metánu v silážach pre bioplyn,“ dodal M. Lesay.  Foxway dokáže vysokými úrodami v problematických rokoch zachániť aj úrodu kukurice na zrno.V kategórii neskorších hybridov kukurice pokračujú v predaji s hybridmi Arsantto (FAO 440) a Katedral (FAO 440).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down