10.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viac než vydarený Deň poľa kukurice v Komoči (I.)

Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 26. septembra 2023 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. 

„V najsuchšom roku poznáš kvalitu“

„Kedy zistíte, že ste si vybrali najlepšiu odrodu? V RAPOOLE vieme, že je to vždy v najhoršom roku. V roku 2022 preverilo genetiku hybridov veľké sucho a aj napriek tomu hybridy od spoločnosti RAPOOL Slovakia dokázali zvíťaziť z dvadsatich dvoch POP lokalít na siedmich,“ uviedol Ing. Roman Spišák, produktový manažér spoločnosti RAPOOL Slovakia, v úvode predstavenia nosných hybridov kukurice s FAO 350 až 430, určených do podmienok južného Slovenska. Ako prvý ťažiskový hybrid Replik (FAO 370), ktorý sa stal jedným z najpredávanejších zrnových hybridov kukurice spoločnosti RAPOOL na Slovensku. Podľa R. Spišáka, sa presadil hlavne v suchších lokalitách juhozápadného Slovenska, avšak svoj vysoký úrodový potenciál potvrdil v rôznych klimatických podmienkach a regiónoch, ako aj medziročníkovú stabilitu. „Je to jeden z mála hybridov kukurice, ktorý v závere vegetácie dokáže prirodzene dôjsť až k 16-percentnej vlhkosti zrna,“ dodal k výraznému dry-dowvn efektu, ktorý je pre Replik typickým. Výrazným uvoľňovaním vlhkosti zo zrna disponujú aj hybridy Kabanero (FAO 350) a Dueling (FAO 380). Zvlášť druhý menovaný z novšieho šľachtenia spoločnosti má všetky predpoklady nahradiť osvedčený, rokmi preverený Replik. Dueling je síce o niečo neskorší, čo je ale podľa R. Spišáka nevýznamné. Podobne ako Replik, má veľmi dobré nasadenie kompletne ozrnených šúľkov. Plus ide o nízky hybrid, čiže z hľadiska zanechania menšieho množstva pozberových zvyškov je vhodný pre následný jesenný osev. Ziskom druhého miesta sa presadil v prestížnych skúškach MAGYAR KUKURICA KLUB v roku 2022.

Hybrid Kabanero vzhľadom na FAO 350 odporúča R. Spišák do všetkých oblastí Slovenska. Veľmi dobre toleruje stres z vyšších teplôt a sucha. V pokuse v Komoči zaujal vyrovnaným nasadením klasov. Minuloročná novinka Kabaretto (FAO 430), bola do portfólia zaradená na základe výborných výsledkov v testovaní roku 2022. „Ide o univerzálne využiteľný hybrid kukurice s vysokým úrodovým potenciálom, v portfóliu sa tak vyrovná najvýkonnejším hybridom kukurice,“ dodal k jeho zásadnej prednosti R. Spišák, pričom poukázal na dlhé, až po špičku ozrnené klasy s 18 radmi zrna. Pri Kabarette upozornil, že síce nie je až tak vzrastný, ale dosahuje nadpriemerné úrody cez bohato olistené rastliny a veľké klasy, čo je jeho veľká prednosť v prípade využitia na výrobu energiou nabitej siláže. Kvalitu hybridu potvrdili výsledky testovania spoločnosťou FeedLab, konkrétne v PD Devio Nové Sady. Čo sa týka úrody – vo viacerých lokalitách dosiahol v tomto roku aj cez 70 ton hmoty z hektára. 

Nemenej zaujímavý hybrid Synopsis (FAO 400), je podľa R. Spišáka už niekoľko rokov úspešne pestovaný v Maďarsku. Pre toleranciu voči suchu a dosahovanie stabilných, nadpriemerne vysokých úrod zrna ho rozhodne odporúča vyskúšať naprieč celým územím Slovenska.

Zástupca spoločnosti za veľkú výhodu uvedených hybridov kukurice považuje šúľok s tenkým vretenom, na ktorom sú klinovito nasadené dlhé zrná, dôsledkom čoho je uvoľňovanie vlhkosti v závere vegetácie oveľa plynulejšie.

Top ponuka pod značkou LG

Superlatívami sa vyznačuje kompaktný zrnový hybrid LG 31.415 (FAO 410) – Invador s vužitím na zrno, ktorý v pokuse zaujal dlhými, kompletne ozrnenými šúľkami. Ako uviedol Ing. Adam Vermes, regionálny zástupca spoločnosti Limagrain, je oprávnene top hybridom spoločnosti: „Spoľahlivosťou  a stabilitou je podobný pestovateľsky obľúbenému hybridu Limanova s predpokladmi byť jeho ekvivalentným nástupcom.“ Svoje prednosti preukázal ako v pokusoch, kde sa v úrodách dostal vždy nadpriemer, tak aj v praxi naprieč Slovenskom. Navyše dobré úrody na úrovni 8 až 10 ton z hektára poskytuje aj v suchších podmienkach, na piesočnatých pôdach. Naproti tomu vo veľmi dobrých podmienkach - pôdnych aj technologických, dosahuje úrody na úrovni až 13 ton na hektár, napr. v lokalitách Komoča, a Zemné.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down