19.07.2018 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viaceré krajiny avizujú, že pôjde o najslabšie úrody za ostatné roky

Aj v minulom týždni na Slovensku pokračovala žatva. Aktuálnejšia bola v južných okresoch krajiny. Avšak aj tam ju v uplynulých dňoch spomalili dažde.

BRATISLAVA. Pre TASR to koncom uplynulého týždňa uviedol Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podľa jeho vyjadrenia poľnohospodári na Slovensku v tomto období v rámci možností pokračovali najmä so zberom husto siatych obilnín a repky. Na základe poznatkov, ktoré z regiónov zozbierali odborníci na ústredí SPPK, sa dá tvrdiť, že veľké rozdiely v úhrne zrážok, ktoré počas jarných mesiacov postihli rôzne oblasti Slovenska, sa premietli aj do značných rozdielov v hektárových úrodách nielen medzi jednotlivými regiónmi, ale dokonca aj v rámci samotných regiónov.

Z ďalších informácií M. Korpáša potom vyplynulo, že trebárs v bratislavskom regióne bol v závere uplynulého týždňa zber husto siatych obilnín hotový približne na polovicu. Repku tam poľnohospodári pozberali už na 90 percentách z osiatej výmery, pričom priemerná úroda z hektára predstavovala 2,63 tony.

Aj v galantskom okrese komplikovalo žatevné práce v uplynulom týždni premenlivé počasie. Na niektorých miestach bola pôda po výdatných dažďoch podmáčaná, a vyššou vlhkosťou sa vyznačovalo aj dozreté obilie. Vlhko z ostatných dní sa potom podpísalo pod čiastočné znehodnotenie úrody. Pri repke poľnohospodári evidovali nižší obsah oleja, kým v prípade pšenice mohli konštatovať viac menej priemernú kvalitu.

Navyše, v niektorých chotároch dozreté porasty obilnín, ale aj repky a hrachu, vplyvom nadmerných zrážok poľahli, čo skomplikuje a oddiali ich zber.

Hotovo v zbere repky už mohli zahlásiť poľnohospodári v okrese Komárno. V tomto regióne dala repka tohto roku v priemere 3,52 tony z jedného hektára.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down