23.07.2019 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viaceré plochy nespĺňajú požiadavky na tzv. priame platby

"Nariadenie EÚ v oblasti priamych podpôr a LPIS a zákony SR hovoria jasne, že lyžiarske vleky, respektíve strediská nie sú oprávnené poľnohospodárske plochy pre získanie priamych platieb pre poľnohospodárov, rovnako napríklad golfové ihriská, ktoré sa musia kosiť," uviedol pre TASR Michal Feik z MPRV SR.

BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva podľa neho vykonáva audit plôch po celom Slovensku a preukázalo sa, že viaceré plochy nespĺňajú požiadavky na plochy, na ktoré je možné poskytovať tzv. priame platby. Preto boli vyňaté zo systému LPIS (systému, ktorý mapuje všetky oprávnené plochy na poskytovanie priamych platieb pre poľnohospodárov).
"Na zaradenie plochy do systému LPIS je potrebné, aby boli splnené podmienky, že poľnohospodárska plocha nesmie byť obmedzovaná nepoľnohospodárskou činnosťou viac ako 28 dní v roku, respektíve 14 dní v období od 15. mája do 15. septembra. Zároveň pojem 'hektár, na ktorý možno poskytnúť podporu', má spĺňať túto definíciu po celý kalendárny rok, čo taktiež viaceré plochy nespĺňajú," informoval Feik.
Hlavným účelom plochy oprávnenej na priame podpory musí podľa Feika byť poľnohospodárstvo. Lyžiarsky svah nie je v územných plánoch vedený ako územie s poľnohospodárskym účelom, ale s účelom rekreácie.
Doplnil, že MPRV SR analyzovalo satelitné snímky sentinelov Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a ortofotomáp plôch zjazdoviek, ktoré preukázali zdecimovaný stav plôch po lyžiarskej sezóne (dôsledok ratrakovania, udusávania lyžovaním, predlžovaním lyžiarskej sezóny umelým zasnežovaním, či stavebných prác mimo lyžiarskej sezóny). "Taktiež je treba zdôrazniť, že na týchto plochách sa osádzajú spevňovacie rohože," dodal Feik.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down