03.11.2014 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vietor rozoženie hmlu

Koniec októbra bol zreteľne chladnejší ako jeho prvé dve dekády. Priemerná denná teplota vzduchu aj v takých teplých oblastiach, ako je Podunajská nížina, dosiahla 28.10.2014 iba tesne nad 2 °C, hoci týždeň predtým to bolo v Hurbanove takmer 15 °C.

BRATISLAVA. Spôsobili to teplotné inverzie, ktoré v stredných horských polohách cez deň „zabezpečili“ príjemné počasie.

Prvýkrát v začínajúcej sa chladnej sezóne klesla v prvej polovici predchádzajúceho týždňa minimálna prízemná teplota vzduchu pod mínus 10 °C, a menej ako mínus 7 °C bolo na najmrazivejších miestach aj v úrovni 2 metrov nad zemským povrchom. Od silnejších mrazov bol v minulom týždni ušetrený krajný juhozápad Slovenska a čiastočne aj Záhorie. Dôsledkom sú tam stále ešte málo opadané listy zo stromov.

Na konci októbra a na začiatku novembra sa vyskytli väčšinou iba bezvýznamné atmosférické zrážky. V októbri bol menší počet dní so zrážkami ako v septembri, ale napriek tomu úhrny zrážok boli v októbri väčšinou nadnormálne, lebo sa v ňom vyskytlo niekoľko dní s výdatným dažďom. V októbri najviac pršalo na krajnom východe Slovenska, kde v Kamenici nad Cirochou dosiahol mesačný úhrn zrážok 104 mm, čo predstavuje 208 % normálu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny, v rubrike Agrometeorologické informácie )

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down