17.09.2018 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vína z Mojmíroviec na výstave zaujali

Na jubilejnom 45. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex 2018 sa s rozsiahlou kolekciou vín reprezentujúcich Nitriansku vinohradnícku oblasť predstavilo Poľnohospodárske družstvo Mojmírovce.

Agrokomplex 2018

„Na výstave Agrokomplex 2018 z našej ponuky predstavujeme predovšetkým vína, ktoré nie sú až tak známe medzi našimi odberateľmi, ale sú technologicky veľmi zaujímavo spracované a na degustáciách bodujú u našich zákazníkov," povedal v úvode prezentácie Ing. Róbert Taškár z PD Mojmírovce a zároveň priblížil pestovateľskú oblasť neďaleko Nitry.

Vinice PD Mojmírovce o rozlohe 130 hektárov sa rozprestierajú na Nitrianskej pahorkatine, ktorá je súčasťou Podunajskej nížiny. Nadmorská výška je od 150 do 170 metrov nad morom. Svahy, na ktorých je vinič vysadený, majú ideálnu južnú expozíciu.

„Naše ťažiskové odrody viniča hroznorodého sú Veltlínske zelené, Sauvignon, z klasických odrôd pestujeme Rizling rýnsky, Rulandské šedé, Chardonnay, Tramín červený, Rizling vlašský, Muškát Ottonel, Müller Thurgau, Rulandské biele, Rulandské modré, Alibernet, Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké, ale aj raritnú bielu odrodu Bacchus. Teší nás, že do popredia sa čoraz viac dostávajú typické odrody Nitrianskej vinohradníckej oblasti ako je Veltlín zelený a Müller Thurgau, ktoré boli v predchádzajúcich rokoch neprávom zaznávané,“ dodal R. Taškár.

Zo slovenských novošľachtencov pred štyrmi rokmi vysadili biele odrody Noriu a Míliu a z modrých Dunaj a Hron.

Kolekcie vín zaujali

Vína, ktoré návštevníkom podujatia predstavili sú cuvée zmesi, ktoré podľa p. Taškára svojim spôsobom reprezentujú obec Mojmírovce, preto dostali meno Mojmír. V rámci tejto rady je v ponuke biele, ružové aj červené víno. V PD Mojmírovce vyrábajú celkovo tri skupiny vín z hrozna dopestovaného vo vlastných vinohradoch. Gastro línia je zložená z odrodových vín. Vína skupiny „Original wines“ sú odrody a cuvée, predávané pod značkou. Napríklad víno z odrody André sa predáva pod označením Andrejka, je to ružové polosladké víno, ktoré je podľa R. Taškára veľmi obľúbené medzi zákazníkmi.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down