09.04.2013 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vineále Topoľčianky 2013

Iba zriedkavo, presnejšie raz do roka sa naskytne príležitosť, kedy víno hodnotia výlučne ženy. Vinárstvu Château Topoľčianky sa ako prvým podarilo v roku 2009 usporiadať jedinečnú a zatiaľ jedinú ženskú degustáciu na Slovensku. Kým pred piatimi rokmi si za degustátorské stoly zasadlo dvadsať degustátoriek, v tomto roku malo hodnotenie v rukách 48 žien. Nielen tie, ktoré s vínom pracujú, ale aj tie, ktoré s ním obchodujú, dozerajú na jeho kvalitu, či tie, ktoré ho ponúkajú a ženy o vínach píšuce.

Vinárstvo Château Topoľčianky usporiadalo pred Veľkou nocou piaty ročník súťažnej prehliadky vín. Jeho cieľom bolo ešte viac spropagovať vína vyrobené z tradičných, najviac rozšírených odrôd hrozna pestovaných na Slovensku.

Keď je ochutnávka vín nielen pôžitkom

Najprv preštudovať farbu, potom vôňu a nakoniec chuť. Zľahka zakrúžiť s pohárom aby sa uvoľnila vôňa, na pár sekúnd privoňať, uchlipnúť si z nápoja, jemne ho poprevalovať na jazyku, či víno nie je prázdne, či v ňom necítiť chute, ktoré doňho nepatria. Ženy sú vraj pri degustácii omnoho vnímavejšie ako muži. Dámy svoje citlivé nosy, jemné jazýčky a bohaté skúsenosti opäť raz využili počas degustácie, ktorá sa tradične uskutočnila na Zámku Topoľčianky. V historických priestoroch, ktoré boli v minulosti aj letným sídlom prvého Československého prezidenta T. G. Masaryka sa v tento deň ochutnávka vín stala nielen príjemnou udalosťou, ale aj pôžitkom a umením.
Do súťaže bolo prihlásených 262 vín od 58 výrobcov. Vína boli hodnotené 100 bodovým systémom medzinárodnej únie enológov ( O.I.V. / U.I.E. ).
Hodnotili sa vína odrôd Müller Thurgau, Rizling vlašský, Veltlín zelený, Rizling rýnsky, Rulandské biele, Tramín červený, , Frankovka modrá, Svätovavrinecké, Alibernet a stále populárnejšie ružové vína. Hoci sa o Slovensku hovorí najmä ako o krajine bielych vín, tomto roku boli kategórie rozšírené o červené slovenské novošľachtence.

Desať zlatých medailí

Podobne ako vlani, aj v tomto roku podľa štatútu súťaže mohli byť prihlásené iba vína suché, čiže s minimálnym obsahom zbytkového cukru, ktoré súťažili o titul Šampión – víťaz kategórie a o zlaté a strieborné medaily. Veľkú zlatú medailu s bodovým ohodnotením 92,80 bodu získal Peter Podola Vinotéka, Kopčany za Alibernet, výber z hrozna 2012. Okrem toho degustátorky udelili desať zlatých a jednu striebornú medailu. Ocenenie im bude udelené na slávnostnom vyhlásení výsledkov spojenej s verejnou ochutnávkou súťažných vín 1.mája na Zámku Topoľčianky.
„Keďže organizátorom je vinárstvo Château Topoľčianky, ktoré je zároveň aj výrobcom vín, organizačný výbor sa aj v tomto roku opätovne rozhodol nezaradiť naše vína do súťaže pre zachovanie úplnej objektivity. To znamená, že opäť to bude u nás, bez nás“, s úsmevom informoval Miloš Ševčík, výrobný riaditeľ Vinárskych závodov Topoľčianky, ktoré v dobrej myšlienke chcú pokračovať aj naďalej a vínnu kultúru plánujú propagovať aj na budúci rok, na šiestom ročníku súťaže Vineále Topoľčianky 2014.
ADELA GÁLOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down