09.04.2013 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinosady zažiarili na vinárskom nebi

Vinárskych expertov ale i celú odbornú verejnosť príjemne prekvapili výsledky z jednej najprestížnejších svetových súťaží vín - VINALIES INTERNATIONALES PARIS, kde sa Slovensko v neoficiálnom hodnotení zúčastnených krajín umiestnilo na prvom mieste.

Slovenskí vinári prihlásili do súťaže 110 vín a celkovo získali 47 medailí, z toho 9 zlatých a 38 strieborných medailí. Vzhľadom na počet prihlásených vín boli teda úspešnejší ako vinárska veľmoc, domáci organizátori – Francúzsko, a ďalšie krajiny.

Zásluhu na tomto úspechu majú okrem tradičných a známych firiem i malé rodinné firmy, ktoré takto zažiarili na medzinárodnom vinárskom nebi. Zaujímavé je, že až päť zlatých medailí putovalo do malej obce Vinosady, ktorá sa nachádza pod Malými Karpatmi, medzi Pezinkom a Modrou. Najúspešnejším slovenským vinárom bol v Paríži pán Martin Pomfy z Vinosadov, ktorý získal zlato za Cabernet Souvignon 2011 a za Rizling Rýnský 2012. Príjemne prekvapili i mladí vinári Dávid Hubinský a Ján Vršek z Vinosadov; každý z nich získal zlato za Veltlínske zelené 2012. Ďalším zlatým vinárom z Vinosadov sa stal Juraj Zápražný; zlato získal za Tramín červený 2012.

Ďalšie vysoké ocenenie získala firma Mrva - Stanko z Trnavy za Chardonnay Winemaker s cut 2011. Táto firma súčasne získala aj najvyššie bodové ocenenie zo slovenských vín. Kolekciu zlatých vín uzatvára Chardonay – slamové 2012 od Jozefa Teplána - Tomáša Strelingera, Cabernet Souvignon rosé 2012 od firmy Víno Matyšák a Rizling vlašský 2011 z Chateau Topolčianky.

FRANTIŠEK MACH, Roľnícke noviny č. 15/2013

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down