17.10.2016 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virózy na obilninách nehrozia

Každoročne je posledná signalizačná správa venovaná výskytu prenášačov viróz na obilninách. Jeseň nás prekvapila rýchlym nástupom studeného počasia, čo môže priaznivo ovplyvniť výskyt viróz na obilninách, resp. znížiť početnosť náletu prenášačov: vošky čremchovej a cikádky burinovej. Osivo ozimín morené insekticídnymi moridlami zaručuje ochranu porastov proti prenášačom viróz v prvých fázach rastu.

Signalizačná správa

Škodlivosť vošiek

Vošky, ktoré prenášajú vírus žltej zakrpatenosti jačmeňa Barley yellow dwarf virus (BYDV), sú aktívne pri teplotách 15 – 18°C cez deň. Vírus napáda jačmeň, pšenicu aj raž. Odporúčam sledovať denné teploty, vlahové pomery, zakoreňovanie obilnín, nálet vošiek a v prípade dennej teploty nad 15°C ošetriť porasty. Symptómy napadnutia sú zaostávanie jednotlivých rastlín v raste, sfarbenie listov od špičky a okrajov na jačmeni do červeno-fialova, na pšenici do žlta až oranžova, vzpriamovanie listov. Sfarbenie postupne prejde do chlorózy až nekrózy. Na jar napadnuté rastliny silne odnožujú, koreňová sústava sa oslabí a klasy sa nevyvinú, alebo sú hluché. Vošky môžu napádať rastliny niekoľko týždňov, prezimovať v poraste a pokračovať v prenose infekcie na jar. Vošky uprednostňujú jačmenné porasty pred pšeničnými. Výskyt vošiek možno očakávať v prípadoch, keď po výdatnejších zrážkach koncom leta nastúpi teplá a dlhšia jeseň, čo sa prejaví rýchlym množením vošiek, ale aj rýchlym rastom hostiteľských, pre vošky mimoriadne vhodných, mladých šťavnatých rastlín. Pri takýchto pomeroch jedna voška nakladie až 20 jedincov denne a tieto dospievajú zhruba o 10 dní. Odstránenie burín je možné vykonať vhodným herbicídom, desikantom, alebo pravidelným pokosením zaburinených okolitých lokalít. Tiež sa odporúča tam, kde je to možné, vylúčiť letné medziplodiny, alebo strniskové medziplodiny, strukovinoobilné miešanky, alebo iné hostiteľské krycie plodiny, ktoré sú potenciálnym rezervoárom pre rýchle pomnoženie vošiek.

Cikádka burinová

Rovnako výskyt cikádky burinovej, ktorá prenáša cicaním na listoch vírus zakrpatenosti pšenice Wheat dwarf virus (WDV), na výmrve pšenice bol redukovaný tým, že prakticky v lete výmrv obilnín nebol, nevzišiel kvôli suchu a vzchádzal až v repkách v septembri, kde bol podľa možnosti hneď likvidovaný.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down