14.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vízia postrekovača budúcnosti Hardi

Tohtotýždňové vydanie Roľníckych novín a ich téma týždňa je venovaná technike na chemickú ochranu rastlín a s touto témou pokračujeme i na stranách rubriky Poľnohospodárska technika. Trendy v tomto segmente sú jasné, no každý výrobca ich do výsledného produktu pretaví svojim vlastným spôsobom. Víziu budúcnosti techniky na chemickú ochranu rastlín stelesnil dánsky výrobca Hardi do svojho nového modelu ťahaného postrekovača, ktorý je doteraz najlepšie vybaveným strojom výrobcu.

Spoločnosť Hardi predstavila na veľtrhu Agritechnica 2019 svoj top-model ťahaného postrekovača Aeon Centura Line, ktorý osloví progresívnych pestovateľov rastlín bez nutnosti investície do samohybného stroja. Dynamický a moderný dizajn stroja zaujme už na prvý pohľad,  no nový dizajn nie je len pekným na pohľad. Má totiž aj svoje opodstatnenie z hľadiska celkovej stability stroja. Spoločnosť Hardi svojím konštrukčným riešením docielila, že stroj má nízko položené ťažisko a pevný rám, čo z neho robí skutočne húževnatý postrekovač do každých podmienok. Nový Aeon je celý osadený hladkými krytmi v známych farbách výrobcu, ktoré umožňujú ľahké čistenie tlakovým čističom.

Čo sa týka objemu, postrekovač bude vyrábaný vo viacerých prevedeniach s dvoma rozdielnymi rámami. Na výber budú postrekovače so štandardným objemom 4 200 – 5 200 l a objemnejšie 6 200 a 7 200 l modely, určené pre väčšie poľnohospodárske podniky a vysoké denné výkony. Postrekovače budú vybavené už dobre známymi a osvedčenými postrekovacími ramenami Delta Force s pracovným záberom do 39 m s vypínaním jednotlivých dýz.

Postrekovač Aeon Centura Line je na rozdiel od predchádzajúcich modelov výrobcu (Ranger, Commander, Navigator a pod.) dlhší a nižší. Čo to v konečnom dôsledku prináša? Najmä dobré rozloženie hmotnosti stroja, ktoré výrobca zabezpečil použitím dvojitej nádrže na čistú vodu umiestnenej po oboch stranách postrekovača. Ani na jednej strane nového stroja Aeon by sa tak po novom nemalo nachádzať viac kvapaliny. Ovládanie funkcií postrekovača je možné vykonávať prostredníctvom ISOBUS terminálu. Ak sa obsluha nachádza pri plnení vonku, k dispozícii je na ľavej strane postrekovača osvetlená zóna WorkZone, ktorá ponúka všetky potrebné funkcie vrátane plnenia, agitácie a postrekovania. Nachádza sa tu i terminál FluidBox 8000, ktorým obsluha ovláda jednotlivé funkcie postrekovača zoskupené do jednej obrazovky. Nová primiešavacia nádrž TurboFiller s integrovaným stolíkom zjednodušuje proces miešania postrekovej kvapaliny. Na pravej strane postrekovača sa potom nachádza tzv. zóna TechZone, kde sú umiestnené všetky elektromagnetické ventily. Ako aj iné modely tohto výrobcu, nový Aeon Centura Line dostal v roku 2019 nové integrované osvetlenie pre prácu v horších svetelných podmienkach. Na toto sa bude prihliadať zrejme čoraz častejšie, najmä kvôli čoraz viac zvyšujúcemu sa dôrazu na ochranu včiel. Systém AutoNozzleControl sa stará o automatické riadenie jednotlivých dýz, vďaka čomu zabezpečuje presnú aplikáciu, nízky prekryv a úsporu chemických látok (podľa výrobcu až 10  %). Hardi AutoSelect mení dýzy v závislosti na požadovanej dávke postreku. Buď prebieha aplikácia postreku prostredníctvom jednej dýzy, alebo dvoma súčasne tak, ako to poznáme už aj od iných výrobcov postrekovačov.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down