11.10.2010 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláde venovali prázdny pohár

Reprezentanti pivovarov a sladovní sa odhodlali k decentnému protestu. V uplynulom týždni došlo aj na pivovarnícky folklór. Ukázalo sa, že predstavitelia slovenských pivovarov a sladovní nie sú odkázaní len na to, aby vo svojich fabrikách poriadali dni otvorených dverí. Naopak, v minulú stredu oni otvorili dvere na úrade vlády, aby tam odovzdali otvorený list, adresovaný premiérke Ivete Radičovej.

BRATISLAVA. A aby to celé nevyznelo sucho, k listu pripojili aj pivový pohár. Akože inak - prázdny. Bol to vhodný symbol. Pohár vrchovato naplnený vzduchom mal asi symbolizovať pocit, ktorý majú pivovarníci už dlhší čas. Oprávnene sa im môže zdať, že najmä pre vlády, v ktorých sedí financminister Ivan Mikloš, sú len vzduch. Prípadne obetný baránok, ktorý je vhodný akurát tak na to, aby sa jeho pomocou plátali diery v štátnom rozpočte.
Veď ako pri tejto príležitosti uviedol Štefan Karšay, prezident Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, spotrebná daň na pivo sa za ostatných desať rokov zvýšila o 221 percent. Nuž a to by asi zamávalo každým odvetvím.
Pivovarníci v tomto kontexte poukazujú na diskrimináciu. Vidia ju v porovnaní celkovej výšky a tempa, akými sa zvyšovali spotrebné dane na iné alkoholické nápoje. Ako je známe, u Bakchusom chráneného vína sa spotrebná daň vytrvalo drží na nule, kým u liehovín sa spotrebná daň za desať rokov zvýšila o 30 percent. Práve v tých "vlnách nerovnakej sily a výšky" vidia pivovarníci diskrimináciu vlastného odvetvia.
Zo svojho pohľadu majú možno pravdu. Ale na druhej strane nie sme si istí, či je vhodné do polemiky s vládou zaťahovať aj kolegov z iných nápojárskych odvetví. Skôr sa nazdávame, že by bolo lepšie správať sa podľa hesla: O cudzie sa nestaráme, ale svoje si nedáme.
Práve v takom prístupe podľa nás možno hľadať nové riešenie. Nestarať sa o to, že vláda nezvýšila spotrebnú daň vinárom či o koľko ju zvýšila liehovarníkom, ale docieliť, aby rovnako postupovala aj vo vzťahu k výrobcom zlatistého moku. A ak už otáčať zrak smerom k liehovarníkom a vinárom, tak len preto, aby sa pivovarníci poučili, ako ich nápojárski kolegovia dosiahli to, čo dosiahli.
Šéfka vlajkovej lode tuzemského pivovarníctva, hurbanovskej firmy Heineken Slovensko, pani Door Plantenga tvrdí, že s touto vládou majú pivovarníci korektné vzťahy. Teraz už treba len maličkosť. Treba docieliť to, aby to platilo aj naopak - aby táto vláda mala korektný vzťah k slovenskému pivovarníckemu priemyslu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down