24.09.2015 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vládny návrh zákona o hnojivách je v 2. čítaní

Administratívna práca podnikateľov v pôdohospodárstve v oblasti hnojív sa má zjednodušiť. Má sa zabezpečiť aj jednotný čas na spracovanie adminstratívnych úkonov za predchádzajúci kalendárny rok. V dôvodovej správe vládneho návrhu zákona o hnojivách to uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva. Parlament poslal návrh zákona do druhého čítania.

BRATISLAVA. Právna norma by mala nadobudnúť účinnosť od 1. novembra tohto roka. "Pri kontrolnej činnosti v teréne sa zjednoduší posudzovanie skutkového stavu pri aplikácii a skladovaní hnojív. Spracovanie evidencie predkladanej k administratívnej kontrole bude termínované, čo umožní úplnosť a sprehľadnenie kontrolnej činnosti vykonávanej Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym v Bratislave," priblížil agrorezort, ktorý na rokovanie parlamentu návrh zákona predložil.
Návrh novely zákona sa podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predkladá aj z dôvodu úpravy správnych aplikačných postupov tak, aby neprišlo k bodovému znečisteniu pôdy a aby sa predišlo možnej kontaminácii podzemných vôd s následným vstupom nežiaducich látok do potravinového reťazca a s tým súvisiacej úpravy ustanovení legislatívneho postupu pri povoľovaní, aplikácii a skladovaní sekundárnych zdrojov živín a kompostov.
"Požiadavka predložiť podmienky hospodárenia v tzv. zraniteľných oblastiach do zákona o hnojivách vyplynula zo záverov hodnotenia stavu implementácie dusičnanovej smernice na Slovensku zástupcami Európskej komisie, ktorá vyhodnotila stav ako neprijateľný a požiadala slovenské orgány o prijatie nápravy. Predložený návrh podmienok hospodárenia v zraniteľných oblastiach zohľadňuje odporúčania a požiadavky Európskej komisie," dodalo MPRV.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down