31.08.2011 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlna horúčav vyvrcholila rekordmi

Vlna horúčav, ktorá zasiahla v minulom týždni Slovensko, vyvrcholila v piatok, kedy namerali v Žiharci 37 °C. Ide o najvyššiu teplota vzduchu v SR v roku 2011, a ani v minulých troch rokoch sa takáto vysoká teplota vzduchu na Slovensku nevyskytla.

Minulý štvrtok zaznamenali takmer všetky meteorologické stanice rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre 25. august. To možno označiť za niečo výnimočné, pretože rekord zvykne zaznamenať iba určitá časť staníc. Teraz to bolo vo všetkých regiónoch Slovenska a aj vo všetkých výškových pásmach. Na Lomnickom štíte zaznamenali rekord maximálnej dennej teploty vzduchu štyri dni po sebe (od 22. do 25. augusta) a v Oravskej Lesnej to bolo až päť dní po sebe.
Zaujímavý bol potom prechod studeného frontu v sobotu popoludní, večer a v noci na nedeľu. Ochladenie bolo najvýraznejšie v Bratislave, kde sa od neskorého popoludnia do 22.00 hodiny ochladilo o viac ako 18 °C. Nasledujúce dni mali potom už štandardné počasie pre toto ročné obdobie, čiže počasie s dostatkom slnečného svitu a komfortnou teplotou vzduchu.
Problémom po extrémnych horúčavách je nedostatok vlahy v pôde. Atmosférických zrážok bolo i v predchádzajúcom týždni veľmi málo, výnimkou sú iba oblasti Tatier, Spiša a niektorých izolovaných častí východného Slovenska. Tam sa zopakovalo niekoľko búrok a v týchto miestach napršalo niekoľko desiatok milimetrov zrážok, ich rozsah však bol iba lokálny. Na ostatnom území SR dosiahli týždenné úhrny zrážok iba nemerateľné množstvo až 10 mm.
Zásoba fyziologicky účinnej vody v pôde, vyjadrená v percentách využiteľnej vodnej kapacity, bola v uplynulý štvrtok ráno na monitorovacích plochách nasledovná: v Hurbanove v 10-centimetrovom profile 8 %, v 30 cm 43 % a v 60 cm 64 %; v Beluši v 10 cm 54 %, v 30 cm 66 % a v 60 cm 84 %; v Michalovciach v 10 cm 38 %, v 30 cm 38 % a v 60 cm 56 %; v Milhostove pod trávnatým povrchom v 10 cm 48 %, v 30 cm 53 % a v 60 cm 63 %.
Na rozhraní augusta a septembra bude mať počasie príjemný charakter neskorého leta. V noci a ráno bude citeľne chladnejšie, ale popoludní, najmä v dňoch s dlhšie trvajúcim slnečným svitom, bude teplo, a teplota vzduchu v najteplejších oblastiach Slovenska sa môže v tomto prípade pohybovať aj okolo 29 °C. V severnejších oblastiach SR a v dňoch s väčšou oblačnosťou nebude až takto teplo. V niektorých dňoch sa pri prechodne zväčšenej oblačnosti môžu vyskytnúť prehánky, prípadne aj búrky. (fj)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down