02.03.2021 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vnímajú situáciu, v ktorej sa pre pandémiu ocitli vinári a vinohradníci

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vníma veľmi pozorne situáciu, v ktorej sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 ocitli aj slovenskí vinohradníci a vinári. Uviedol to pre TASR Daniel Hrežík, hovorca MPRV, v reakcii na pondelkové (1. 3.) vyjadrenia Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS).

BRATISLAVA. "Vinári a vinohradníci boli oprávnení žiadatelia v rámci výzvy pre opatrenie - Výnimočná dočasná podpora pre poľnohospodárov a malé a stredné podniky (MSP) - ktorí sú obzvlášť zasiahnutí krízou v dôsledku ochorenia COVID-19 z Programu rozvoja vidieka (PRV) SR na roky 2014 až 2020," priblížil.
Maximálna výška nenávratného finančného príspevku na jeden MSP bola podľa Hrežíka v spomínanej výzve odstupňovaná podľa počtu zamestnancov podniku, a to 1 až 9 zamestnancov – 10.000 eur, 10 až 49 zamestnancov – 25.000 eur, 50 až 249 zamestnancov - 50.000 eur.
Ide podľa Hrežíkových slov o finančný príspevok formou jednorazovej paušálnej platby, ktorého cieľom je riešiť problémy s likviditou, a ktoré ohrozujú kontinuitu malých a stredných podnikov pôsobiacich v oblasti spracovania poľnohospodárskych výrobkov.
"K 31. decembru 2020 Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) ukončila schvaľovací proces formou vydaní rozhodnutí a v roku 2021 bude PPA vyplácať finančné prostriedky pre schválené podniky. V rámci pomoci vinárom sa má výzva začať vyplácať počas budúceho týždňa. Žiadosť si podalo až 75 vinárov v celkovej výške 1.177.213,77 eura," oznámil.
Poznamenal, že už od októbra je vyhlásená výzva na podopatrenie 4.1 Investície v poľnohospodárskych podnikoch – oblasť špeciálna rastlinná výroba a živočíšna výroba. Tá je určená aj pre vinohradníkov. Výzva je vyhlásená do 31. marca 2021, na výzvu je vyčlenených 21 miliónov eur.
Informoval zároveň, že v roku 2021 bude cielená podpora pokračovať, jednak formou štátnej pomoci, výzvami z PRV, ale aj všetkými doteraz používanými podporami (Národný podporný program, podpora v rámci odbornej pomoci, Zelená nafta).

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down