20.01.2015 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodohospodári čistia vodné toky v povodí Rimavy a Slanej

Vodohospodári z jednotlivých správ povodí na Gemeri začali rozsiahlu údržbu vodných tokov. Ako uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľuboš Krno, vďaka priaznivému počasiu môžu odstraňovať nežiaduce dreviny a kroviská z brehových porastov i usadené nánosy z korýt riek a potokov.

GEMER. Pracovníci Správy povodia Slanej v Rimavskej Sobote sa podľa hovorcu SVP už od začiatku roka zameriavajú predovšetkým na čistenie zarastených úsekov vodných tokov na rieke Rimava v lokalitách Pavlovce a Rimavské Janovce a na potoku Blh medzi obcami Bátka a Dulovo.
      „V oboch prípadoch ide o komplexnú údržbu dvoch značne zarastených a zanesených úsekov s celkovou dĺžkou tri kilometre, ktorá je do konca marca zameraná na výrub vŕb, jelší a krovia a po skončení mimovegetačného obdobia na odstraňovanie nežiaducich sedimentov a zátarás z korýt a medzihrádzových priestorov,“ uviedol Krno.
      Po ukončení stavebných prác sa kapacita korýt týchto vodných tokov zvýši na takú úroveň, aby dokázali bezpečne odvádzať zvýšené povodňové prietoky. V závislosti od klimatických podmienok by sa údržba Rimavy a Blhu mala v zmysle vyjadrenia hovorcu dokončiť najneskôr do konca septembra tohto roka.
      Komplexná údržba oboch tokov si vyžiada zhruba 120.000 eur, pričom ide o dve najväčšie akcie vodohospodárov na Gemeri, plánované na tento rok. „Všetky práce budú pracovníci Správy povodia Slanej vykonávať vlastnými silami s nasadením technických prostriedkov malej mechanizácie a v prípade odstraňovania sedimentov, pňov a koreňov stromov aj s ťažkou mechanizáciou,“ povedal Krno. Tohtoročnými prácami nadväzujú na komplexnú údržbu vodných tokov v tomto regióne, ktorá sa začala hneď po povodniach v roku 2010.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down