07.08.2012 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voľba

Dá sa správnym výberom osiva ovplyvniť hospodársky výsledok? Otázka, ktorú si v týchto dňoch kladie väčšina poľnohospodárov, ktorí sa rozhodujú, čo zasejú na svoje polia.

Hovorí sa, že odroda je najlacnejším intenzifikačným faktorom v pestovateľskej technológii a zodpovedným výberom osiva dokáže pestovateľ zvýšiť úrodu o 10 – 12 percent. Preto je dôležité správne sa rozhodnúť.
Ako bolo v jednom nedávno uverejnenom článku spomenuté, kým rozhodovanie trvá väčšinou 2 – 3 týždne, nasledujúcich 11 mesiacov sa zvolená odroda musí vyrovnať s nástrahami daného stanovišťa a popasovať s priebehom počasia, ktoré v tomto roku preverilo zimuvzdornosť  i suchovzdornosť odrôd, ako aj odolnosť rastlín voči stresu.
K dispozícii je veľké množstvo odrôd, len treba siahnuť po overených a vyskúšaných osivách, ktoré pri dodržaní zásad správnej agrotechniky dokážu naplno využiť svoj genetický potenciál a na konci sezóny potešiť poľnohospodára vysokými úrodami. Samozrejme za predpokladu, že nepriazeň počasia, ktoré v tomto roku postihlo prakticky všetky plodiny, nás v nastávajúcej sezóne obíde.
ADELA GYEPESOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down