29.05.2016 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vrátiť sa na vlastný trh

České poľnohospodárstvo vlani vykázalo zisk, ale inak prežíva najhlbšiu krízu od vstupu našej krajiny od vstupu do EÚ. S týmto na prvý pohľad protirečivým vyhlásením začal svoje vystúpenie na nedávnom Valnom zhromaždení SPPK viceprezident Agrárnej komory (AK) ČR Václav Hlaváček.

NITRA. Pretože v jeho expozé odznelo viacero zaujímavých faktov i pohľadov na možné riešenie problémov, rozhodli sme niektoré z nich sprostredkovať aj čitateľom Roľníckych novín.

„Náš pán minister sa ježí ako dikobraz, ak v súvislosti so súčasným stavom použijeme výraz kríza, ale podľa nášho názoru je súčasný stav naozaj krízový,“ pokračoval V. Hlaváček.

Príčiny agrárnej krízy treba podľa viceprezidenta AK ČR hľadať okrem iného aj v zrušení mliečnych kvót a v odvetnom ruskom embargu na dovoz mliečnych výrokov z krajín Európskej únie na ruský trh.

Podľa slov V. Hlaváčka malo embargo na český agrárny sektor značný dopad. Vyčíslil ho na sumu 5 miliárd českých korún.

„Problém je v tom, že tých, čo o sankciách voči Rusku rozhodli, sa embargo nedotklo. Dôsledky si však odniesli a stále odnášajú naši poľnohospodári a potravinári,“ uviedol V. Hlaváček.

Preto by sa podľa jeho názoru krajiny Vyšehradskej štvorky mali dohodnúť a mali by požadovať zrušenie embarga na vývoz agrárnych a potravinárskych komodít do Ruskej federácie.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down