22.08.2019 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranné hybridy repky a slnečnice

Na Dni poľa OptiTech 2019 v Hornej Strede predstavili osvedčené, predovšetkým však nové hybridy repky a slnečnice z najnovšieho šľachtenia spoločnosti Syngenta, ktoré obohatia ponuku už v nasledujúcej sezóne.

Repky, ktoré potiahnu pestovateľa

Prehliadku repiek odštartoval v minulom roku uvedený SY Alibaba s toleranciou proti nádorovitosti kapustovitých rastlín. Nový hybrid SY Iowa je podľa Ing. Dany Brožovej zo spoločnosti Syngenta pokračovateľom hybridov z nového šľachtenia, akým je SY Florida. Zdôraznila, že odrody SY Iowa a SY Florida okrem odolnosti proti pukaniu šešúľ, disponujú odolnosťou proti fóme (zabudovaný gén Rlm7). Ponuku repiek dopĺňa osvedčený SY Cassidy, ktorý vytvára dobré úrody aj v horších pestovateľských podmienkach a v minulom roku najpredávanejší hybrid spoločnosti – SY Harnas. Je to stredne skorý hybrid s vitálnym rastom na jar. Zástupkyňa spoločnosti poukázala na veľmi dobré rozvetvenie rastlín s hustým nasadením dlhých šešúľ. Benefitom je určitá prispôsobivosť k podmienkam prostredia. V porovnaní s ostatnými hybridmi v ponuke vytvára mohutnejší koreňový systém, vďaka ktorému dokáže lepšie preklenúť obdobie sucha aj v prípade pestovania na štrkovitých piesočnatých pôdach.

Ponuku repiek uzatvára líniová odroda Vapiano, ktorá podobne ako SY Harnas, vyniká suchovzdornosťou a v dobrých podmienkach dokáže úrodou konkurovať niektorým hybridom.

Hybridy repky v pokuse boli preemergentne ošetrené prípravkami Colzor® Trio (2 litre na hektár) a Teridox® 500 EC (1,25 litra na hektár). Nasledovalo ošetrenie regulátorom rastu Magnelo® (0,8 litra na hektár). Na jar bol aplikovaný Toprex® (0,35 litra spolu s močovinou v dávce 10 kg na hektár) a počas kvitnutia (BBCH 59 - 69) nový fungicíd Amistar® Gold (1 liter na hektár). Obsahuje dve účinné látky azoxystrobin a difenoconazole. Ako zdôraznila zástupkyňa spoločnosti týmto prípravkom, ktorý je pokračovaním úspešnej Amistar technológie, postačí zasiahnuť počas plného kvitnutia repky a to práve kvôli účinnej látke difenoconazole s výborným kuratívnym účinkom. Veľmi dobre pôsobí proti bielej a fómovej hnilobe. Registráciu má nielen do repky, ale aj do slnečnice a cukrovej repy.

Slnečnice s benefitmi

RNDr. Ondrej Skala zo spoločnosti Syngenta predstavil ako prvý praxou preverený hybrid NK Neoma pre technológiu Clearfield®, v ktorej sa proti burinám využíva Listego® (imazamox).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down