02.09.2019 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranné hybridy repky do každých podmienok

Na 8. ročníku celoslovenského stretnutia poľnohospodárov osivárska značka Pioneer Hi-Bred Slovensko, ktorá je súčasťou novovzniknutej spoločnosti Corteva Agriscience, predstavila kompletný sortiment hybridov repky ozimnej vrátane viacerých perspektívnych noviniek.

CDP 2019

„Na Celoslovenských dňoch poľa sa po prvýkrát predstavujeme pod hlavičkou novej spoločnosti Corteva Agriscience, ktorá je poľnohospodárskou divíziou DOW DuPont-u. Pioneer sa stala osivárskou značkou spoločnosti Corteva Agriscience,“ uviedol Ing. Tomáš Upohlav, PhD., zástupca osív značky Pioneer. Informoval ďalej, že 3. júna 2019 spoločnosť Corteva Agriscience oficiálne vstúpila na akciové trhy, čím sa vyčlenila z materskej spoločnosti Dow DuPont a stala sa z nej voľne obchodovateľná spoločnosť.

S kompletným portfóliom

V rámci expozície v Dvoroch nad Žitavou predstavili kompletné portfólio repiek tvorené deviatimi hybridmi. Nosnými repkami sú hybridy PT225, PT264 a PT271. Z polotrpaslíčich hybridov s označením MAXIMUS predstavili P126 a PX113, ktoré ako uviedol T. Upohlav, sú zaujímavé pre nižšie náklady, keďže neprerastajú môžu sa na jeseň skôr zasiať, pričom na jar nie je potrebná regulácia porastov. „Istou výhodou je aj to, že sa pre nižší vzrast môžu ošetrovať aj v neskoršej fáze vegetácie. Navyše s nižším porastom sú spojené aj o niečo nižšie náklady na zber,“ dodal k výhodám pestovania. Pre nasledujúcu sezónu plánujú uviesť nový hybrid PX131, od ktorého si na základe výsledkov dosiahnutých v registračných skúškach a pokusoch veľa sľubujú.

Z konvenčných hybridov je PT225 jednou z najpestovanejších repiek na Slovensku. Vyniká nadpriemernou HTS, určitou univerzálnosťou a prispôsobivosťou k podmienkam prostredia, čo pestovatelia oceňujú. Z novších hybridov má PT264 najvyššiu odolnosť proti pukaniu šešúľ v rámci portfólia repiek. Nový, stredne neskorý hybrid PT271 má v porovnaní s uvedenými hybridmi nižší vzrast. Úrodnosť preukázal v európskom odrodovom pokuse v Nemecku v roku 2018, v ktorom sa z pomedzi 20 odrôd umiestnil na prvom mieste a to nie len v úrode semena, ale aj v olejnatosti. K uvedenému T. Upohlav dodal: „Naše hybridy repky majú všeobecne vyšší obsah oleja, čo je výsledok dlhoročnej šľachtiteľskej práce.“

Tohtoročná novinka PT275 vyniká veľmi dobrou zimuvzdornosťou a nadpriemerným úrodovým potenciálom. V jej prípade sa očakáva ako sa presadí v podmienkach Slovenska. Zo segmentu clearfieldových odrôd repky v pokuse zaujala PT279CL.

Novinka v morení osiva repky

„Po niekoľkých rokoch, keď sme nemali na Slovensku povolené žiadne insekticídne moridlo do repky z dôvodu obmedzenia používania neonikotinoidov, sme v tomto roku uviedli nové moridlo na ošetrenie osiva repky ozimnej pod názvom Lumiposa,“ uviedol T. Upohlav a dodal: „Je určené na ochranu proti skočkám, piliarke repkovej a kvetárke kapustovej, obsahuje účinnú látku cyantraniliprole. Je to predovšetkým požerová účinná látka, ktorá však má aj kontaktný účinok.“ Primárne pôsobí ako larvicíd, ale aj ako ovicíd a taktiež aj na imága niektorých druhov škodlivého hmyzu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down