14.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranné hybridy repky do rôznorodých podmienok

Program osív so zameraním sa na osivá repky olejky ozimnej odštartovali v spoločnosti BASF pred dvomi rokmi. Z hľadiska spoločnosti optimálnym riešením v súčasnosti je prepájanie prípravkov na ochranu rastlín a šľachtenia nových odrôd, resp. hybridov s cieľom dosahovať čo najvyššie úrody, popri efektívnosti a znižovaní nákladov na pestovanie. V zmysle uvedeného prvoradým cieľom je hlavne eliminovanie hospodársky závažných chorôb.

Hybridy repky značky InVigor® predstavil Ing. Roman Sýkora zo spoločnosti BASF: „Hybridy InVigor® vytvárajú mohutný koreňový systém, čo je veľká výhoda v období nedostatku vody, rýchlejšie regenerujú po prezimovaní, či po poškodení škodcami, alebo abiotickými faktormi. Disponujú flexibilitou v termíne sejby a vo výsevku s možnosťou neskoršieho siatia. Dôležitým parametrom je veľmi dobrý zdravotný stav, hlavne odolnosť proti fómovej hnilobe a samozrejme poskytovanie nadpriemerných úrod, pri vysokej výťažnosti oleja z hektára.“

Novinkou pre rok 2020 je INV 1188 - stredne skorý hybrid repky, otestovaný aj v podmienkach Slovenska. Podľa R. Sýkoru už od začiatku vyniká vitalitou v raste, odolnosťou proti poliehaniu, veľmi dobrým zdravotným stavom, hlavne odolnosťou proti fómovej hnilobe.

Prednosťou minuloročnej novinky INV 1165 je dosahovanie nadpriemerných úrod, odolnosť proti verticíliovému vädnutiu a vyššia odolnosť proti pukaniu šešúľ. Vyšší vzrast je kompenzovaný veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu.

Pre tých pestovateľov, ktorí uprednostňujú Clearfield® technológiu, pripravila spoločnosť BASF pre rok 2020 špeciálnu ponuku. Pre pripomenutie - uvedenú technológiu vyvinuli práve v spoločnosti BASF s cieľom dosiahnuť čo najúčinnejšiu kontrolu burín vrátane ťažko ničiteľných. Prípravok Cleravis® s účinnou látkou imazamox okrem dvojklíčnolistových burín účinne likviduje aj výmrv obilnín a trávovité druhy burín.

„Po prvýkrát z nášho šľachtenia pre technológiu Clearfield® uvádzame hybridy INV 1166 CL a absolútnu novinku INV 1266 CL,“ predstavil ponuku R. Sýkora. Prednosťou INV 1266 je veľmi dobrý úrodový potenciál a nadpriemerná olejnatosť semena. Ide o skorý hybrid, ktorý sa skoro zberá, čím vytvára dostatočný časový priestor pre prípravu pôdy pre nasledujúcu plodinu. Vyznačuje sa rýchlym počiatočným rastom, čo pestovateľovi poskytuje možnosti flexibilného založenia porastu v rámci agrotechnického termínu sejby.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down