Všestranné odrody do každých podmienok

Na 6. ročníku celoslovenského stretnutia poľnohospodárov spoločnosť Pioneer HI-Bred Slovensko, ktorá je zástupcom šľachtiteľsko-semenárskej spoločnosti DuPont Pioneer, predstavila kompletný sortiment odrôd repky ozimnej, osvedčené a nové hybridy kukurice – nosnej plodiny spoločnosti a taktiež hybridy slnečnice.

„Na tento ročník Celoslovenských dní poľa sme pripravili maloparcelkové políčka všetkých našich nosných plodín. Okrem uceleného portfólia ozimnej repky, sme zasiali na ukážku aj 12 najdôležitejších hybridov kukurice, kde máme najviac noviniek s prioritným určením pre typickú kukuričnú výrobnú oblasť, taktiež tu predstavujeme šesť reprezentatívnych hybridov slnečnice,“ uviedol k prezentácii Ing. Marek Jakubec, Product & Marketing Manager, Pioneer HI-Bred.

Sortiment repiek spoločnosti pozostáva zo štyroch smerov, jednak sú to tradičné hybridy, kde je nosným hybrid PT225, ktorý má jednu z najvyšších HTS z pomedzi repiek v ponuke. V minulom roku v pokusoch SPZO vyhral v sortimente „A“ prvé miesto s priemernou úrodou 4,94 tony z hektára. Podľa M. Jakubca, pestovatelia repky pri tomto hybride oceňujú rýchly jesenný rast a skoré obnovenie rastu na jar, taktiež disponuje toleranciou proti pukaniu šešúľ. „Je to naša najpredávanejšia skorá repka v minulom roku, kedy na pestovateľských plochách dosahovala úrody cez 5 ton na hektár,“ dodal zástupca spoločnosti.

Sortiment repiek doplnili o dve novinky – PT234 a PT264, ktorá bola zaregistrovaná v marci v tomto roku na Slovensku s priemernou úrodou 5,44 tony na hektár. „Pri PT264 by som vyzdvihol vyrovnanú úrodovú stabilitu. V zemiakárskej výrobnej oblasti dosiahla rekordných 6,77 tony z hektára, t. j. 117 percent na priemer úrod kontrol. Veľmi dobré výsledky dosiahla aj v teplejších oblastiach juhozápadného Slovenska – 5,99 tony na hektár, t. j. 107,4 percenta na priemer úrod kontrol,“ uviedol k výsledkom M. Jakubec a dodal: „Spája v sebe aj dobré technologické vlastnosti, olejnatosť má na úrovni 48,8 percenta. PT264 odporúčame pre tých pestovateľov, ktorí majú v obľube v portfóliu dlhšie zaradený PR46V20.“

V segmente polotrpaslíčich repiek je nosný hybrid PX113 – registrovaný na Slovensku v roku 2015. Je o niečo vyšší ako jeho predchodcovia, napr. PR44D06. Vytvára dlhé šešule s nadpriemerným množstvom semien. Taktiež má geneticky zakomponovanú odolnosť proti fómovej hnilobe (gén Rlm7), t. j. tam, kde sa vyskytuje uvedená choroba, neprichádza k núdzovému dozrievaniu, čo má priamy vplyv na výšku úrody, správneho stanovenia termínu zberu s obmedzením zberových strát. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *