30.11.2014 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vtáčia chrípka sa v Holandsku rozšírila na štvrtú hydinársku farmu

Vtáčia chrípka sa rozšírila na štvrtú hydinársku farmu v Holandsku, ktoré je popredným vývozcom vajec a hydiny. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na holandské úrady.

AMSTERDAM. Najnovší výskyt vírusu vtáčej chrípky potvrdili v noci nadnes na farme v meste Zoeterwoude na západe Holandska. V súčasnosti už prebieha likvidácia všetkých 28.000 nosníc chovaných na tejto farme.

Inšpektori okrem toho preverujú aj štyri ďalšie farmy v najbližšom okolí. Identifikovaný vírus H5 v Zoeterwoude je rovnakého typu ako ten, ktorý sa v ostatných mesiacoch našiel na viacerých farmách v Ázii i v niektorých krajinách Európy. Zatiaľ nie je známe, či sa v Zoeterwoude rozšíril vysokonákazlivý podtyp vírusu.

Vzhľadom na výskyt vtáčej chrípky Holandsko zakázalo vývoz vajec a hydiny do zahraničia a obmedzilo i vnútroštátnu prepravu týchto komodít. Nariadilo tiež likvidáciu vyše 200.000 kusov hydiny. Holandské opatrenia by podľa odborníkov mohli čoskoro vyústiť do nedostatku slepačieho mäsa a vajec v Európskej únii, pretože

Holandsko je najvýznamnejším dodávateľom vajec i slepačieho mäsa v regióne. Holandsko je s necelými 17 miliónmi obyvateľov druhým najväčším vývozcom poľnohospodárskych výrobkov na svete po Spojených štátoch. Ročne predáva do zahraničia poľnohospodárske produkty za 79 miliárd eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down