19.05.2020 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výber správnej repky je dôležitý

Pohľad na žlté polia kvitnúcej repky prezrádza, že vegetácia sa blíži ku koncu a čas dozrievania a zberu je na dosah ruky. Po úsilí, ktoré ste pri pestovaní vynaložili, prichádza čas, kedy sa zaplnia sklady pozberanou úrodou a na rad príde speňaženie úrody.

           Každý z vás, pestovateľov, bude následne stáť pred otázkou správneho výberu odrody pre založenie nového porastu repky. Návodov k lepšiemu rozhodnutiu je niekoľko: výška úrody, plasticita, odolnosť proti poliehaniu či vyzimovaniu, dobrý zdravotný stav. My vám ponúkame kombináciu uvedených benefitov v už známych odrodách. Prichádzame aj s novinkami, ktoré vás dokážu pri výbere zaujať. Po zbere úrody potvrdí správnosť výberu pohľad na sklady plné repkového semena.

Aganos – NOVINKA

          „Keď výnos, tak Aganos“. Takto znie slogan, ktorý našu stredne skorú novinku vystihuje najpresnejšie. Čo sa za ním skrýva? Snáď najdôležitejšia vec je, že v Českej republike zvíťazil v testovaní ÚKZÚZ, nielen v jednom roku, ale hneď v troch. Aganos sa umiestnil na prvom mieste a stal sa celkovým víťazom v období 2017-2019, kedy v roku 2017 dosiahol 114 %, v roku 2018 117 % a v roku 2019 122 % na priemer kontrolnej odrody. Stať sa víťazom v troch po sebe idúcich rokoch dokazuje jeho výbornú plasticitu, pričom dokázal svojich konkurentov prekonať v rôznych pôdno-klimatických podmienkach. Silu potvrdil aj na Slovensku, keď sa v prvom roku registračných skúšok ÚKSÚPu v roku 2019 umiestnil na prvom mieste a dosiahol 112 % na priemer kontrolnej odrody. Toto hovorí za všetko.

          Ak by toho bolo stále pre niekoho málo, v rukáve má ďalšie tromfy. S vysokou úrodou úzko súvisí HTS, ktorá je v prípade repky Aganos veľmi vysoká a táto odroda si ju dokáže udržať aj v suchých podmienkach. Okrem stabilných a veľmi vysokých úrod naprieč rôznymi podmienkami a lokalitami Českej a Slovenskej republiky, ale aj v iných testovaných lokalitách EÚ vyniká tiež mnohými ďalšími benefitmi. Vďaka rýchlejšiemu štartu na jeseň sa môže vysievať aj v neskoršom termíne, pričom táto vlastnosť nepriamo napomáha lepšej odolnosti voči prípadnému poškodeniu skočkami v jesennom období. Aganos nemá na jeseň tendenciu vybiehať z fázy prízemnej ružice do predlžovacieho rastu.  Vyniká vysokou odolnosťou k vyzimovaniu a poliehaniu. Jeho pestovanie je vhodné aj na horšie stanovištia, ako sú napríklad piesočnaté pôdy. Je vhodný do podmienok klasickej orbovej prípravy pôdy, ale výborné výsledky dosahuje aj v prípade minimalizačných spôsobov obrábania pôdy. Má geneticky podmienenú zvýšenú odolnosť proti pukavosti šešúľ a vyniká výborným zdravotným stavom, predovšetkým rezistenciou proti fóme - je nositeľom génu RLM7. Navyše, gén TuYV zabezpečuje rezistenciou proti vírusovej žltačke okrúhlice, ktorý napáda repku na jeseň, je prenášaný voškami a môže spôsobiť straty na úrode 5 až 15 %. Aganos máme zaradený aj v našich pokusoch a môžeme potvrdiť, že vyzerá naozaj výborne. Už v priebehu jesene sme sa s ním zoznámili a zaujal nás svojimi prednosťami. Hoci zima nebola typická, skôr mierna až teplá, na prezimovanie bol pripravený. O jeho vysokej odolnosti k vyzimovaniu nás presvedčil vyrovnaný porast s mohutným koreňovým krčkom a koreň s množstvom koreňových vlásočníc, zabezpečujúci výborné zakorenenie a excelentný príjem vody a živín. Pri prehliadkach na jar zaujal mohutnou stonkou s výborným nasadením bočných vetiev a kvetenstvom, ktoré bude rajom pre včelích opeľovačov.

     Aganos si už vysiali prví zákazníci, ktorí dostali možnosť vyskúšať ho vo svojich podmienkach. S nadšením môžeme povedať, že ich ohlasy na jarnú regeneráciu, zdravotný stav a vitalitu sú pozitívne. Bez problémov zvládol aprílové mrazivé noci, ktoré mnohé porasty oslabili a stresovali. Tiež sa výborne popasoval so suchým počasím. Veríme, že svoje prednosti potvrdí aj pri zbere, lebo ako sa hovorí: „Keď výnos, tak Aganos.“

SY Iowa – Výkonná vo všetkých podmienkach

          Tento stredne skorý hybrid s vysokou úrodou testovanou v rôznych podmienkach a lokalitách v Českej a Slovenskej republike, ale tiež v rámci EÚ potvrdil svoju výbornú stabilitu v porovnaní na kontrolnú odrodu (Nemecko 111 %, Poľsko 115 %, Dánsko 107 %). Veľmi dobré výsledky ukazuje aj v stresových podmienkach. Vďaka génu RLM7 má výbornú odolnosť proti fóme a veľmi dobrú odolnosť proti sklerotínii. Už na prvý pohľad vzbudzuje pozornosť  svojou robustnosťou. Jeho silnou stránkou je veľmi dobrá odolnosť proti vyzimovaniu. Pre tento vitálny hybrid s rýchlym štartom na jeseň a na jar odporúčame jesennú aplikáciu regulátora rastu. Vhodný je aj pre podmienky minimalizácie.

SY Florida – Posledná sa seje, prvá sa zbiera

       K najskorším materiálom z nášho portfólia patrí určite SY Florida. Je to hybrid so stabilnou úrodou (ČR 114 %, registračné pokusy: UK 106,4 %, FR 103,3 %, PL 111 %, interné pokusy: DE 107,3 %, UK 108 %, HU 110,7 %, PL 108 %). Má stredný obsah oleja s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Odolnosť proti chorobám je hodnotená ako veľmi dobrá. Veľmi dobrú odolnosť proti fóme zabezpečuje gén RLM7. Vyznačuje sa strednou výškou, mohutným habitom, skorým kvitnutím a dozrievaním. Vďaka svojmu rýchlemu štartu na jeseň je vhodná aj pre neskoré sejby. V prípade založenia porastu v skorom až optimálnom termíne odporúčame jesennú reguláciu. Je určená aj pre podmienky minimalizácie a tiež do oblastí s ľahšími pôdami.

SY Harnas – Odolný proti suchu

        Ide o hybrid potvrdzujúci vynikajúcu výkonnosť a flexibiltu v pokusoch ČR, SR, EÚ i v prevádzkových podmienkach. Má veľmi dobrú olejnatosť a úrodu oleja z hektára. Vyznačuje sa dobrou odolnosťou proti všetkým rozšíreným chorobám. Rastliny sú stredne vysoké, s veľmi dobrou odolnosťou proti suchu, bočné vetvy dlhé s veľmi dobrým nasadením šešúľ. Jeho pestovanie možno smerovať do všetkých pestovateľských oblastí vrátane piesočnatých pôd. Výborné výsledky dosahuje tiež pri minimalizácii.

SY Alibaba – Odolná proti nádorovke kapustovej

       Ak máte na svojich pozemkoch problém s nádorovkou kapustovou (Plasmodiophora brassicae), tak práve pre vás je určený SY Alibaba. Tento stredne skorý hybrid nadväzuje na úspešný hybrid SY Alister. Ponúka však jeho vylepšenú genetiku s odolnosťou proti najčastejšie sa vyskytujúcim rasám nádorovky kapustovej, zároveň však vyniká vyššou úrodou a vyšším obsahom oleja. Veľmi dobrú odolnosť má aj voči fóme. Je nižšieho vzrastu, s nízkou tendenciou k jesennému predlžovaniu stonky. Nakoľko má pomalší štart ako na jeseň, tak i na jar, nevyžaduje intenzívne ošetrenie regulátorom a možno ho vysievať aj v skorších termínoch.

Vapiano – Linka, čo si poradí aj so suchom

            Náš stredne skorý zástupca líniovej odrody vyniká nižším vzrastom s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu pred zberom. Husté nasadenie šešúľ v kombinácii s pevnou stonkou a vyrovnaným porastom zaručujú vysokú úrodu dosahujúcu 107 % na priemer odrôd v skúškach ÚKZÚZ ČR (110 % v teplej oblasti a 104 % v chladnej oblasti). Repka Vapiano je typická vysokým obsahom oleja v sušine semena a veľmi dobrým zdravotným stavom.

      Naše portfólio odrôd repiek je pestré, určené pre každého pestovateľa. Chceme vám popriať bohatú úrodu za vynaloženú starostlivosť a dobré rozhodnutie pri výbere tej správnej repky pre nadchádzajúcu sezónu.

Autor: Ing. Ladislav Režo, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down