03.01.2022 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vybrané karanténne vírusové choroby I.

Z karanténnych vírusových chorôb upozorňujeme na Tobacco ringspot virus (TRSV00) - vírus krúžkovitosti tabaku, Tomato brown rugose fruit virus (TOBRFV), Tomato leaf curl New Delhi virus (TOLCND) - vírus kučeravosti rajčiaka a Tomato ringspot virus (TORSV0) - vírus krúžkovitosti rajčiaka.

Tobacco ringspot virus (TRSV00) - vírus krúžkovitosti tabaku

Vírus má pôvod v centrálnej a východnej časti Severnej Ameriky. Výskyty boli hlásené z Ázie, Afriky, Strednej Ameriky a oblasti Karibiku, Južnej Ameriky a Oceánii. Niekoľko výskytov je známych z Talianska, Veľkej Británii, Litvy, Poľska, Maďarska, ale aj Gruzínska, európskej časti Ruska a Turecka. Eradikované výskyty sú zaznamenané z Holandska a Ukrajiny.

Vírus krúžkovitosti tabaku sa vyskytuje na širokom rozsahu bylín a drevín. Spôsobuje významné ochorenia sóje, tabaku, rastlín Vaccinium spp. a tekvicovitých rastlín. K ďalším hostiteľom patria jablone, baklažány, černice, paprika, čerešne a ďalšie.

Opis príznakov z napadnutia

Samotný vírus sa nerozširuje rýchlo a nespôsobuje nápadné príznaky napadnutia. Vo svojom pôvodnom areály rozšírenia je vírus prenášaný háďatkom Xiphinema americanum, X. americanum sensu stricto a taktiež Xiphinema rivesi. Vírus je prenášaný dospelými i larválnymi štádiami. Hlístovce môžu vírus prenášať na veľké množstvo hostiteľských druhov. Okrem toho je pravdepodobnosť prenosu vďaka viacerým vektorom, napr. Thrips tabaci, Melanoplus differentialis (kobylka), Tetranychus spp. (roztoče), Epitrix hiripennis a voškami. Vírus je ľahko prenášaný mechanicky na bylinných hostiteľov. Pri niektorých hostiteľoch, napr. uhorke siatej a sóji bol pozorovaný prenos vírusu semenami. Je však pravdepodobné, že sa takýto spôsob prenosu vyskytuje do istej miery u väčšiny hostiteľov.

Rastliny sóje sú najviac náchylné v skorom štádiu vývoja, pričom vírus sa v rastlinách rozširuje systematicky. Terminálny púčik je zakrivený tak, aby vytvoril záhyb. Ostatné púčiky menia farbu na hnedú, nekrotizujú a sú krehké. Hnedé pruhy je možné vidieť v dužine stoniek a konárov a príležitostne aj na stopkách a listových žilkách. Lupene sú zakrpatené a zrolované. Struky sa vyvíjajú zle a neskoro. Natabaku vírus spôsobuje prstencové a čiarové vzorky na olistení a zakrpatenie. Tekvicovité rastliny majú škvrnité listy, sú zakrpatené, plody sú zdeformované. Vinič vykazuje symptómy slabnutia, nový rast je slabý a riedky, internódiá sú skrátené, listy malé a zakrpatené. Vo všeobecnosti sú celé rastliny viniča zakrpatené. Bobule sú roztrúsené a nerovnomerne vyvinuté. Listy čerešní majú nepravidelné chlorotické škvrny po celej listovej čepeli a okraje listov sú deformované a lalokovité.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down