09.04.2018 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vychádza nová hviezda! ELATUS™ Era.

Spoločnosť Syngenta uvádza dlho očakávanú novinku do obilnín – fungicíd ELATUS™ Era! Je to revolučný prípravok s novou účinnou látkou SOLATENOL™, ktorá svojou fantastickou účinnosťou prekvapuje pestovateľov po celom svete. V minulom roku bol uvedený vo Francúzsku, Nemecku, alebo Británii s fenomenálnym úspechom. Nezávislé inštitúcie a poradcovia z týchto zemí sa zhodujú, že účinnosť prípravku ELATUS™ Era je mimoriadna. Prečo je to tak a čo ponúka tento fungicíd slovenským pestovateľom?

ELATUS™ Era je silnejší
SOLATENOL™ je úplne nová účinná látka, ktorá sa môže pochváliť množstvom kvalít. Jednou z hlavných charakteristík je, že je to najsilnejší fungicíd zo skupiny karboxamidov, alebo ak chcete SDHI fungicídov. Na potlačenie patogénu totiž stačí mnohonásobne menšia koncentrácia účinnej látky, ako je tomu v porovnaní s konkurenčnými účinnými látkami z rovnakej skupiny (graf 1).

Graf 1: In-vitro-Test – IC50

Pozn.: Množstvo ú.l. (ppm) potrebnej k inhibícii 50 % cieľového enzýmu sukcinát dehydrogenázy (SDH) škodlivého činiteľa Septoria tritici (SDH) s využitím mitochondriálnej suspenzie (zdroj: G. Scalliet, Syngenta Stein)

Prípravok ELATUS™ Era okrem toho obsahuje druhú účinnú látku - veľmi silný a širokospektrálny prothiokonazol. Vďaka tomu poskytuje táto novinka veľmi silnú účinnosť predovšetkým pri preventívnych aplikáciách, dokáže si ale poradiť aj s kuratívnymi situáciami.

ELATUS™ Era je stabilnejší
Syngenta má bez pochyby tisíce výsledkov z testovania tohto prípravku. Vo všetkých pokusoch sa novinka správala úplne konzistentne, každoročne dosahovala špičkovú účinnosť aj výsledky v úrode – stabilne naprieč plodinami, oblasťami, pri rôznych úrovniach infekčného tlaku. Stabilitu prípravku tiež vnímáme v extrémnej dlhodobosti účinku. Výsledky dokazujú, že aj 5 týždňov po aplikácii je na povrchu listu aj v listovom pletive dostatočné množstvo účinnej látky na to, aby poskytla dokonalú ochranu pred chorobami. Touto dlhodobosťou ELATUSTM Era mimoriadne vybočuje spomedzi súčasných fungicídnych riešení.

ELATUS™ Era je kompletnejší
Prípravok je zaregistrovaný proti širokému spektru hubových chorôb (tab. 1). Vďaka tomuto spektru zabezpečuje úplne kompletnú ochranu proti všetkým listovým chorobám, ktoré sa v obilninách vyskytujú. Úplne bezkonkurenčná je účinnosť solatenolu predovšetkým na septórie a hrdze.
ELATUSTM Era patrí medzi prémiové a najkvalitnejšie fungicídne technológie pestovania obilnín. Registrácia je na Slovensku vskutku rozsiahla. Do pozornosti dávame registráciu aj na tvrdú pšenicu. Najlepší účinok dosahuje pri preventívnej aplikácii alebo na začiatku infekcie chorôb. Odporúčaná dávka je 1 l/ha. Pre maximálne využitie potenciálu prípravku je optimálny termín aplikácie fáza BBCH 39, pri ktorej je zaistená ochrana vlajkového listu na najvyššej úrovni a na extrémne dlhú dobu.
Výsledky o úspešnosti prípravku dokazuje graf č. 2, na ktorom sú zobrazené priemerné úrodové výsledky z dvoch pokusov realizovaných v Čechách, v dvoch termínoch aplikácie.

Tab.: Rozsah použitia a dávkovanie prípravku ELATUSTM Era

Graf 2: Priemerné úrodové výsledky, pokusy v ČR 2017, lokality: Trutnov, Velká Bystřice

Aké sú hlavné prednosti nového fungicídu ELATUS™ Era?
Obsahuje novú účinnú látkou SOLATENOL™, ktorá je najsilnejším karboxamidom na trhu
Vykazuje neprekonateľnú účinnosť na septórie a hrdze a tým tu najkvalitnejšiu ochranu vlajkového listu
Má najširšie registrované spektrum účinku v porovnaní s fungicídmi z rovnakej skupiny
Poskytuje extrémnu dlhodobosť účinku
Aplikácia zabezpečí najdlhšie zelený list bez predĺženia vegetácie t.j. bez oddialenia termínu žatvy na neskoršie obdobie s dosiahnutím najvýraznejšieho navýšenia úrody
Nie je vylúčený z použitia v ochrannom pásme podzemných a povrchových vôd

Obr. Účinnosť na hrdzu plevovú

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down