01.06.2019 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výdatné dažde prerušovali práce na poliach

V posledných dňoch sa jarné práce na poliach z dôvodu dlhodobo daždivého počasia vo väčšine regiónov Slovenska nevykonávali. V nižšie položených okresoch sú ukončené výsevy jarných plodín a aktuálne poľnohospodári vykonávajú ošetrovanie plodín. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

BRATISLAVA. "Extrémne sucho zo začiatku jari vystriedali v máji výdatné dažde. Aktuálny nadbytok zrážok však na väčšine územia Slovenska iba dopĺňa dlhodobo chýbajúcu vlahu. Tento deficit vlahy však už nezabráni trvalému poškodeniu niektorých porastov," priblížil.
      V okrese Michalovce, Košice, Trebišov a v ďalších východoslovenských regiónoch nebolo podľa Korpáša možné počas 21. týždňa ani vstupovať na pozemky poľnohospodárskymi mechanizmami. "V okolí Prešova sme dokonca zaznamenali prívalové dažde. Poľnohospodári z okresu Prievidza napríklad udávajú, že na prelome 21. a 22. týždňa spadlo počas troch dní miestami až 70 milimetrov zrážok," spresnil.
      Doplnil, že v niektorých vyššie položených regiónoch sa pre daždivé počasie nepodarilo ukončiť výsev jarín, predovšetkým kukurice na siláž. Prerušený bol aj zber zelenej hmoty určenej na senážovanie. "Pri aktuálnom počasí poľnohospodári predpokladajú omnoho väčší výskyt burín a hubovitých chorôb. Vplyvom daždivého počasia sú obmedzené ošetrovanie porastov a zber krmovín," poznamenal.
      Upozornil na to, že minuloročný máj bol na väčšine územia Slovenska teplotne nadnormálny. Nedostatok vlahy v apríli a máji spôsobil v roku 2018 podpriemerné úrody obilnín. "Aktuálny rok sa z hľadiska vývoja javí byť lepší," dodal Korpáš.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down