Vyhodnotenie kampane 2023/2024

Vyhodnotenia cukrovarníckej kampane sa zhostil Ing. Patrik Sailer, Head of Agri Center SK, Považský cukor a. s., podľa ktorého má na pestovanie cukrovej repy zásadný vplyv počasie. V uplynulej sezóne počas leta došlo k striedaniu období s vysokými teplotami s obdobiami s nadmernými množstvami zrážok. Toto striedanie počasia pôsobilo stres pre cukrovú repu, dôsledkom čoho bola náchylnejšia na choroby, ktoré sa prejavili neskôr na jeseň. Koniec vegetácie bol ovplyvnený extrémnymi zrážkami.

Konkrétne v Trenčianskej Teplej spadlo v minulom roku okolo 900 milimetrov zrážok, pričom desaťročný priemer je necelých 600 milimetrov. Sejba sa uskutočnila v štandardnom termíne. Hustota porastov bola primeraná - 96 900 jedincov na hektár, čo bol dobrý predpoklad pre dosiahnutie veľmi dobrých úrod. S vyorávaním repy pestovatelia začali 14. septembra 2023 a skončili 23. januára 2024. Samotná cukrovarnícka kampaň odštartovala 17. septembra 2023 a ukončená bola po 128 dňoch, t. j. 24. januára 2024. Čo sa týka priemernej hektárovej úrody, napriek tomu, že cukrová repa bola vzhľadom na uvedený priebeh počasie veľmi znečistená, dosiahla 66,5 tony, čo bola tretia najvyššia priemerná hektárová úroda za posledných desať rokov.

Nižšia cukornatosť

Cukornatosť bola o niečo nižšia dôsledkom dažďov v závere vegetácie a vplyve chorôb, v priemere dosiahla 15,67 percenta, čo je podpriemerný výsledok. Nečistoty boli extrémne vysoké - na úrovni 12,3 percenta na tonu cukrovej repy, čo je za posledných desať rokov historicky najvyššie znečistenie. Problémom bolo enormné množstve zeminy v dodávkach cukrovej repy. Opatrením bolo čistenie repy druhýkrát na dvore v cukrovare, vďaka čomu bolo možné repu spracovať. „Pre porovnanie množstvo zeminy, ktoré sme odvážali v roku 2021 bolo na úrovni 29 tisíc ton, v roku 2022 - 27 tisíc ton a v roku 2023 sme zatiaľ vyviezli 50 tisíc ton zeminy, čo nie je ešte všetko,“ dodal P. Sailer. Kvalitu repy ovplyvnili choroby, hlavne cerkospóra repová, stolbur a zo škodcov hlavne hraboše. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down