08.12.2010 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhra rozumu nad politikou

Pivovarníkom sa minulý týždeň podaril priam husársky kúsok, keď ministrovi financií Ivanovi Miklošovi v parlamentnom pléne neprešiel návrh na 27, respektíve 22-percentné zvýšenie spotrebnej dane z piva.

„Neschválenie zvýšenia spotrebnej dane z piva považujeme za víťazstvo odborných argumentov nad politikou. Keďže pri príprave tohto návrhu chýbala odborná diskusia s ministerstvom financií, začali sme predkladať naše argumenty proti zvyšovaniu spotrebnej dane poslancom Národnej rady SR. Zdôrazňovali sme najmä skutočnosť, že už v súčasnosti platná spotrebná daň je vysoká. Na hektoliter 10-stupňového piva predstavuje 16,5 eura, čo je takmer dvakrát viac ako v Českej republike. Pritom minimálna výška dane požadovaná EÚ predstavuje 7,48 eura za hektoliter. Nie je teda logické, aby sa zvyšovala cena piva a podiel štátu na nej. V súčasnosti odvádzame spotrebné dane z piva na úrovni 60 miliónov eur ročne. Nárast spotrebnej dane o jedno percento teda predstavuje pre nás zaťaženie vo výške 600-tisíc eur. Toto zvýšenie by museli pivovarníci preniesť v cene piva na plecia konzumentov piva,“ uviedol Roman Šusták, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Ako ďalej konštatoval, pivovarníci sa snažili politikom vysvetľovať negatívne dopady zvýšovania dane na konkurenčnú schopnosť slovenských pivovarov, pracovné miesta v tomto sektore, ale aj negatívny dopad vyššej dane na spotrebu piva a tým pádom i na predpokladaný príjem štátneho rozpočtu.
„Tieto argumenty väčšina poslancov pochopila. Dôkazom bolo i prerokovávanie tejto problematiky vo výbore pre rozpočet a menu a v pôdohospodárskom výbore, ktoré vo svojich uzneseniach nepodporili vládny návrh zvýšiť spotrebnú daň z piva,“ povedal R. Šusták.
Na minulotýždňovom rokovaní NR SR boli predložené dva nové pozmeňovacie návrhy, z ktorých jeden boj stiahnutý z rokovania, pretože v zmysle jeho znenia by pivovar Steiger mal zvýšenú daň až o 72 percent. Druhý návrh už túto „diskrimináciu“ odstraňoval. Zmiernil síce pôvodný vládny návrh, no i tak stanovil vysoké daňové zaťaženie pre malé i veľké pivovary.
„Nakoniec sme boli radi, že zmena zákona o spotrebnej dani z piva neprešla. Sme presvedčení, že ak treba riešiť príjmovú časť štátneho rozpočtu, tak určite nie takýmto spôsobom, ktorý by tvrdo zasiahol jedno výrobné odvetvie. Rozhodne by mala byť najskôr urobená dopadová analýza s odbornou diskusiou, a nemali by sa prijímať rýchle politické rozhodnutia, ktorým chýba rácio,“ zdôraznil R. Šusták.
„Chcel by som tiež poďakovať desiatkam až stovkám tisíc občanov, ktorí svojimi podpismi podporili protest pivovarníkov v petícii proti diskriminácii slovenského piva. Sme presvedčení, že aj táto petícia mala veľký význam a poukázalo na silnú a širokú podporu pivovarníkov nielen zo strany konzumentov piva, ale i poľnohospodárov a predajcov piva," zdôraznil Roman Šusták.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down