06.10.2015 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkonné a prispôsobivé hybridy kukurice

Medzi jesenné podujatia poľnohospodárov sa zaradil aj „Deň netradičných stretnutí“, ktorý usporiadala spoločnosť SUMI AGRO CZECH v spolupráci s NPPC – VÚRV Piešťany 9. septembra 2015 v Borovciach, kde z ponuky spoločnosti predstavili nosné hybridy kukurice pre nasledujúcu sezónu a pokusy zamerané na výživu kukurice siatej.

Ing. Stella Waldnerová, obchodná zástupkyňa spoločnosti Sumi Agro Czech predstavila hybridy kukurice zo štyroch šľachtení, ktoré na Slovensku zastupujú. Najviac hybridov v ponuke spoločnosti majú zo srbského šľachtenia ZP (ZEMUN POLJE) a hybridy od troch francúzskych spoločností Codisem, Euralis a Caussade. Hybridy kukurice sú vyberané do agro-ekologických podmienok Slovenska a patria do FAO v rozpätí 300 – 500.

Znesú sucho, poskytnú úrodu

Hybrid Yucatan (FAO 290S/300Z) je zo šľachtenia spoločnosti Codisem. Ide o univerzálne využiteľný hybrid, ktorý patrí medzi najvyššie s potenciálom dosiahnuť výšku aj tri metre. Prioritne je vhodnejší na siláž a ako materiál pre bioplynové stanice ale možno ho využiť aj na zrno. Má rýchly počiatočný vývoj na jar, vyznačuje sa odolnosťou voči poliehaniu a dobrým zdravotným stavom. Tvorí veľa zelenej listovej hmoty vďaka širokým listom, šúľky  s počtom radov 16 – 18 a počtom zŕn v rade 28 - 32. Pestovateľsky je vhodný do stredných a vyššie položených oblastí Slovenska.

„Prednosťou hybridov zo srbského šľachtenia ZP, je odolnosť voči suchu a vysokým teplotám, vo vyrovnanosti dosahovania úrod v rôznych podmienkach prostredia. Potenciál týchto hybridov ocenia pestovatelia predovšetkým v suchom roku, pri nedostatku zrážok. Za štandardných podmienok dosahujú veľmi dobré úrody, o niečo horšie uvoľňujú vodu,“ uviedla S. Waldnerová.

Ceda (FAO 430), je to univerzálny hybrid s veľmi dobrým ozrnením. Patrí k stredne vysokým hybridom s  vyšším nasadením šúľku okolo 130 centimetrov.

Novinkou v ponuke spoločnosti je hybrid ZP 488 s typom zrna konský zub. Ide o stredne vysoký hybrid, vytvára šúľok valcovitého tvaru s počtom radov 15 – 16 a dĺžkou šúľka, ktorý v roku s dostatkom vlahy dosahuje 20 – 22 centimetrov.

Naopak, čo sa týka výšky, jeden z najnižších hybridov je ZP 341 (FAO 380), je to zrnový typ kukurice (konský zub). Na šúľku vytvára 16 – 18 radov a hmotnosť tisíc zŕn dosahuje 350 gramov. Zo srbského šľachtenia je to najskorší hybrid, vyznačujúci sa extrémnou toleranciou na podmienky stanovišťa. Jeho prednosťou je dosahovanie stabilných a vyrovnaných úrod v rôznych ročníkoch.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down