31.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkup vratných fľaší

Obchodníci nebudú môcť ani naďalej vykupovať vratné fľaše, ktoré sami nepredávajú. Aj keď sú rovnakého typu ako tie, ktoré obchodník predáva. Poslanci Národnej rady SR totiž neodobrili návrh novely zákona o neprimeraných obchodných podmienkach z dielne poslancov OĽaNO Mikuláša Hubu a Miroslava Kadúca.

Predkladatelia návrh odôvodňovali tým, že po novom by už ľudia nemuseli chodiť do viacerých obchodov, ak chcú vrátiť väčšie množstvo vratných fliaš rovnakého typu. Pripomínali, že v súčasnosti pre nesúlad zákonov dochádza k tomu, že občan chce vrátiť fľašu, no v obchode ju odmietnu prijať.
"Podľa zákona o neprimeraných obchodných podmienkach dodávateľ môže od obchodníka vykúpiť len toľko vratných obalov, koľko obchodníkovi predal. Preto ani obchodníci nie sú od občanov ochotní prijať viac vratných fliaš, ako vo svojej predajni predali," vysvetlili predkladatelia.
To však podľa nich protirečí druhému zákonu – zákonu o obaloch, v zmysle ktorého sú dodávatelia povinní od obchodníkov odobrať zálohované obaly rovnakého typu bez obmedzenia množstva. Poslanci poukazovali, že zmena zákona by mohla mať pozitívny dopad na životné prostredie. Súčasný stav má totiž často za následok neochotu vratné fľaše vrátiť a tie tak namiesto obchodníkov končia v smetných košoch. Tým sa podľa nich zvyšuje množstvo odpadu, ale aj náklady na jeho spracovanie. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down