03.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkyvy cien pokračujú

Ceny potravín sa blížia k úrovni z krízových rokov 2007/08.

Svetové ceny potravín sa blížia k úrovni z krízových rokov 2007/2008, no celkové zásoby vo svete sú momentálne vyššie než vtedy a ceny obilnín nie sú také vysoké ako pred vyše dvoma rokmi. Problémom sú však cenové výkyvy v poslednom období, ktoré by mohli v budúcnosti ohroziť potravinovú bezpečnosť.
Podľa TASR to uviedol Abdolreza Abbassian, ekonóm Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Reagoval tak na skutočnosť, že index cien potravín FAO dosiahol v októbri 27-mesačné maximum.
Index, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mlieka, mäsa a cukru, vzrástol za október na 197,1 bodu zo septembrovej úrovne 188,7 bodu. Dosiahol tak najvyššiu hodnotu od júla 2008, teda z obdobia potravinovej krízy. Dôvodom bol najmä rast cien cukru, ako aj obilnín a rastlinného oleja.
Aj index cien obilnín FAO vzrástol na najvyššiu úroveň od septembra 2008, no aj tak nedosahuje ceny, ktoré sa držali na trhu počas väčšiny toho roka.
„Z pohľadu všeobecnej cenovej úrovne potravín vo svete si myslím, že situácia sa definitívne blíži k úrovni, ktorú sme mali v rokoch 2007 a 2008," povedal A. Abbassian. „Na druhej strane sa však zásoby od tohto obdobia v mnohých citlivých krajinách zvýšili a nepokoje by preto v najbližšom období hroziť nemali.“
Cenové výkyvy však pokračujú a podľa ekonóma by v budúcnosti mohli opäť ohroziť potravinovú bezpečnosť. Ide najmä o to, že v sezóne 2011/12 trhy opäť očakávajú väčšie problémy s citlivými zásobami pšenice. Rusko, ktoré postihlo toto leto drastické sucho, totiž nepočíta s výrazným rozšírením plôch pre pšenicu a v Severnej Amerike a Európe bude musieť pšenica o osevné plochy bojovať s inými ziskovými plodinami, ako sú ako kukurica, jačmeň a sója.
Na druhej strane, Medzinárodná rada pre obilniny (IGC) predpokladá, že pestovanie pšenica bude aj naďalej zaujímavá. „Vyššie ceny pšenice by mali podporiť aj jej výsev a očakávame, že celosvetová osevná plocha sa v jej prípade bude zvyšovať," uviedla IGC v najnovšej správe.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down