28.01.2020 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnimočná technológia pre kontrolu burín v cukrovej repe

„V roku 2019 sme spustili predaj systému CONVISO® SMART - prvej herbicídne tolerantnej cukrovej repy na Slovensku. Samotný projekt bol uvedený v roku 2001. Po zákaze účinných látok phenmediphan a desmediphan, to bude jediná technológia s komplexne vyriešenou herbicídnou ochranou cukrovej repy.“

Uviedol Ľudovít Kučera zo spoločnosti KWS počas odborného semináru v Mojmírovciach.

Pre pokrytie trhu s osivom cukrovej repy spoločnosti KWS SAAT SE a Bayer AG udelili licenciu pre CONVISO® SMART systém pestovania cukrovej repy belgickej osivárskej spoločnosti SESVanderHave a spoločnosti MARIBO.

Systém je založený na dvoch komponentoch: odrode SMART KWS, vyšľachtenej spoločnosťou KWS, špecificky tolerantnej proti herbicídu CONVISO® ONE – vyvinutým spoločnosťou Bayer.

Ako informoval Ľ. Kučera, technológia CONVISO® SMART bude na Slovensku šírená prostredníctvom obidvoch cukrovarov, pričom sú dohodnuté ceny aj spôsoby predaja. „Cez Slovenské Cukrovary, s. r. o., Sereď plánujeme predávať osivo, pričom herbicíd si bude možné objednať od spoločnosti KWS. Druhou možnosťou je priama objednávka osiva aj herbicídu od spoločnosti Považský cukrovar, a. s., Trenčianska Teplá,“ dodal Ľ. Kučera.

Na Slovensku sa v uplynulej sezóne systém CONVISO® SMART vyskúšal na 320 hektároch. „Na skôr pozberaných plochách boli úrody nižšie, pričom si ale treba uvedomiť, že nebyť tejto technológie, cukrová repa by sa v daných podmienkach vôbec nepestovala, keďže išlo o silne zaburinené parcely, napr. divou repou, podslnečníkom, atď.,“ objasnil ďalej Ľ. Kučera. V prípade neskôr pozberaných plôch - koncom októbra až v novembri, sa úrody pohybovali na úrovni okolo 70 ton cukrovej repy z hektára, pri priemernej až mierne nadpriemernej cukornatosti (16 percent).

Predávaná odroda cukrovej repy Smart Belamia KWS - je neskorá s veľmi vysokou toleranciou proti cerkospóre repovej. Vyšľachtená bola klasickými šľachtiteľskými metódami. Herbicíd CONVISO® ONE s účinnými látkami foramsulfuron a thiencarbazone-methyl (ALS-inhibítory) má široké spektrum účinnosti proti burinám cez listy a pôdu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down