02.05.2014 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výpredajom pôdy cudzincom sa straší, vlastníctvo pôdy je rozdrobené

Poľnohospodárske pozemky v SR môžu od 1.mája 2014 nadobúdať aj cudzinci. Od vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) totiž uplynul jednak 7-ročný dočasný zákaz, ako aj ďalšie 3-ročné moratórium na nákup pôdy pre zahraničných záujemcov.

BRATISLAVA. "Výpredajom pôdy sa straší, aj keď to nepodceňujem. Strašiak výpredaja pre zahraničné osoby je nafúknutý," uviedol v rozhovore pre TASR exminister pôdohospodárstva a bývalý europoslanec Peter Baco. Na Slovensku je vo vlastníctve pôdy podľa jeho slov totiž "úplne výnimočná situácia". "Vlastníctvo pôdy je tak rozdrobené, že to nemá obdobu," podčiarkol. Navyše, v poriadku ešte stále nie je evidencia vlastníctva pôdy.
P. Baco pripomenul, že na území Slovenska sa pozemkové vlastnícke pomery historicky usporadúvali podľa uhorského pozemkového práva, kým na území Čiech podľa rakúskych zákonov. "V Čechách dedil pôdu najstarší potomok, u nás sa dedilo na všetkých potomkov rovnako," informoval. Ďalším dedením sa vlastníctvo podľa jeho slov naďalej drobilo.
Podmienky predaja pôdy zahraničným subjektom by mal sprísniť pripravovaný zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý by mal podľa slovenského rezortu pôdohospodárstva začať platiť o 1. júna 2014. Zákon z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má umožniť, aby pôdu, ktorá má naďalej slúžiť svojmu účelu, nadobúdali len osoby, ktoré podnikajú v poľnohospodárskej výrobe. V súčasnosti môžu pôdu kupovať aj osoby, ktoré na nej nepodnikajú.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. tento zákon je pokračovaním kolektivizácie ktorá začala v 1948 roku skupinou postkomunistických boľševikov,ktorý prevažne bývalé štátne majetky a družstvá vlastnia,nijako nechráni pred nákupom cudzincami,tý sa k nej cez rôzne spoločnosti vždy dostanú,ale kúpa pôdy pre bežného slovenského občana bude úplne znemožnená,a slovenský vlastníci pôdy budú donútený predat agropodnikatelom ,za cenu akú si určia.hanba vláde,ktorá ide proti vlastnému národu.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down