07.11.2023 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrazná posila v zrnovom sortimente

Spoločnosť KWS v posledných troch rokoch obmenila takmer celý zrnový sortiment kukurice. Do pokusu vo Vyšnom Žipove zaradila desať hybridov kukurice, hlavne noviniek, ktoré predstavil jej regionálny zástupca Ing. Róbert Šuster.

Ako prvý zrnový hybrid KWS Adonisio  (FAO 340) s úrodovým profilom ClimaControl3 - nastavené pre dosahovanie nadpriemerných úrod v priemerných až horších podmienkach a poliach, pričom poskytnú vyššiu úrodu v porovnaní s referenčnými hybridmi. V pokuse zaujal mohutnými, kompletne ozrnenými klasmi. Ako uviedol R. Šuster, rýchlym uvoľňovaním vody v závere vegetácie dosahuje jednu z najnižších zberových vlhkostí zo sortimentu. 

Perspektívnou novinkou pre nasledujúcu sezónu je KWS Incantio (FAO 390, ClimaControl3). Podľa R. Šustera je kombináciou vysokého úrodového potenciálu a veľmi dobrej zberovej vlhkosti na úrovni hybridov s FAO 350, vďaka čomu dosiahol v minulom roku v slovenských pokusoch najlepšiu ekonomiku pestovania vo svojom sortimente. Má otvorený typ šúľka, t. j. pre tvorbu úrody dokáže naplno využiť podmienky prostredia, pôdu, ročník a výživu, pričom dotiahne aj špičku klasu.

Z tohtoročných noviniek v pokuse zaujal KWS Oltenio (FAO 360, ClimaControl3). „V roku 2022 v rámci svojho sortimentu zvíťazil po dvoch rokoch registračných skúšok ÚKSÚP-u, v ktorých priemer úrod kontrolných hybridov prekonal až o 20 percent,“ uviedol k novinke R. Šuster, podľa ktorého je to veľmi nádejný hybrid, ktorý v ponuke postupne nahradí starší hybrid KWS Smaragd. V interných skúškach spoločnosti dosahoval KWS Oltenio v priemere o dve tony vyššie úrody na hektár a o jedno percento nižšiu vlhkosť.

Z najnovšieho šľachtenia spoločnosti pochádza KWS Donjuan (FAO 340) - novinka pre sezónu 2024. Ide o silážny hybrid, ktorého prednosťou je vysoký podiel škrobu a vysoká stráviteľnosť neutrálne detergentnej vlákniny. Ďalší perspektívny zrnový hybrid KWS Hypolito (FAO 350, ClimaControl3) – je prioritne určený do repnej a kukuričnej výrobnej oblasti. „Je kombináciou medziročníkovej a priestorovej stability a dosahovanej nadpriemernej úrody. Má veľmi dobrý štart na jar, takmer dokonalé zosynchronizované kvitnutie a veľmi dobre drží stabilitu HTZ,“ dodal zástupca spoločnosti. Do podmienok s vyššou úrodovou hladinou odporúča perspektívny KWS Inteligens (FAO 410, Plus4Grain) - jeden z najvýkonnejších hybridov nadnárodných pokusov v roku 2018 a celkovo najvýkonnejší hybrid vo svojom skorostnom segmente v roku 2019. Na záver R. Šuster predstavil KWS Advisio (FAO 460, ClimaControl3) - najneskorší zrnový hybrid v ponuke. Vyznačuje sa rýchlym uvoľňovaním vody v závere vegetácie vďaka čomu dosahuje jednu z najnižších zberových vlhkostí z neskorého sortimentu. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down