01.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrazný pokles zamestnanosti vraj nehrozí

Snahou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je v súčasnosti predovšetkým podporiť projektové financovanie poľnohospodárskej výroby, s orientáciou na jej hlavné produkčné ukazovatele a financovanie nákupu pôdy zo strany poľnohospodárskych subjektov.

„Rast zamestnanosti teda považujeme za pozitívny efekt zlepšujúcich sa produkčných ukazovateľov poľnohospodárskej výroby. Nie je možné ho kvantifikovať na základe stavu zamestnanosti v období pred nástupom transformačného procesu, a to z niekoľkých dôvodov. Hlavným je predpoklad rastu produktivity práce, ktorý ako jeden z hlavných produkčných ukazovateľov poľnohospodárskej výroby vstupuje do hodnotenia úspešnosti projektových podpôr," uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na nedávne vyjadrenia exposlanca Európskeho parlamentu Petra Baca.
Peter Baco tento týždeň upozornil, že bez vyriešenia problému zamestnanosti na vidieku sa nikdy na Slovensku nevyrieši fenomén nezamestnanosti. Ba naopak, tvrdí P. Baco, v dôsledku pokračujúceho úpadku slovenského poľnohospodárstva, ako aj pre súčasné nedobré nastavenie rozpočtových vzťahov v agrosektore, stratí do roku 2016 priamo v prvovýrobe minimálne 10- až 15-tisíc pracovných miest.
„So súvisiacimi spracovateľskými odvetviami do konca volebného obdobia tejto vlády 40- až 50-tisíc ľudí príde do stavu nezamestnaných," domnieva sa P. Baco.
Podľa ministerstva pôdohospodárstva je to však nereálne. „Dovolíme si spochybniť výpočet prepadu zamestnanosti v poľnohospodárstve na úrovni 10- až 15-tisíc pracovných miest, pretože by sa jednalo o zníženie súčasnej zamestnanosti v poľnohospodárstve približne o 25 %, čo by mohlo byť reálne len za predpokladu absolútneho výpadku európskych a národných dotačných mechanizmov. Nič v súčasnosti však nenasvedčuje tomu, že by sme sa takýchto scenárov mali obávať," dodalo vo svojej reakcii MPRV. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down