31.03.2020 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobcovia techniky reagujú na pandémiu

Neisté časy vyvolané pandémiou spôsobenou koronavírusom SARS-CoV-2 ovplyvňujú i poľnohospodársku výrobu. Aj keď je pravdou, že poľnohospodár v traktore na poli zrejme žiadne veľké ohrozenie nepociťuje, a ranné rozdelenia sa robia väčšinou na otvorenom priestranstve mechanizačného strediska, táto situácia ich nepriamo ovplyvňuje. A to aj vďaka situácii vo výrobe poľnohospodárskej techniky.

Viacero fabrík v strojárskej výrobe už totiž vyhlásilo dočasné obmedzenie, respektíve pozastavenie výroby, a to nielen v automobilovom priemysle (na Slovensku postupne pozastavili výrobu všetky automobilky). Jednou z prvých lastovičiek medzi výrobcami poľnohospodárskej techniky bola spoločnosť AGCO (Masssey Ferguson, Valtra, Challenger, Fendt), ktorá v kontexte týchto udalostí a zvyšujúcich sa počtov prípadov nakazených vo Francúzsku pozastavila výrobu v niektorých zo svojich lokálnych tovární. Podľa stanoviska spoločnosti je dôvodom najmä nedostatok materiálu, potrebného k výrobe, či ťažkosti spôsobené obmedzením výroby v dodávateľských firmách.

Zastaveniu výroby sa nevyhli ani nemecké výrobné závody Fendt v Marktoberdorfe a Asbach-Bäumenheime. Od 25. marca sa tak nevyrába ani v ďalšej koncernovej firme, a to obdobných dôvodov, ako v sesterskej spoločnosti Massey Ferguson. V továrňach Feucht, Waldstetten, Hohenmölsen a Wolfenbüttel je zatiaľ dodávka komponentov zabezpečená a výroba tak pokračuje, i keď nevedno dokedy. Pre spoločnosť však ostáva veľkou prioritou tak dodávka náhradných dielov, ako aj zákaznícka podpora.

„V spoločnosti AGCO sa zameriavame na bezpečnosť našich zamestnancov, našich predajcov a poľnohospodárov z celého sveta, a zároveň sa snažíme minimalizovať dopad tejto pandémie na výrobu a jej budúcnosť,“ uviedol Martin Richenhagen, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti AGCO a pokračuje: „Vybavenie spoločnosti AGCO je kľúčové pre udržateľnú výrobu potravín vo všetkých fázach cyklu pestovania plodín, nevynímajúc živočíšnu výrobu. Dopyt po obilninách a bielkovinách bude počas tejto krízy pokračovať a spoločnosť AGCO bude aj naďalej uprednostňovať podporu našich predajcov a poľnohospodárov, aby sa podporila potravinová bezpečnosť. “

K pozastaveniu pristúpili i ďalší

Dopady pandémie zasiahli aj spoločnosť Claas, ktorá kontrolovane obmedzila výrobu svojich obilných kombajnov v továrňach v Harsewinkele. V tejto továrni sa však vyrábajú aj silážne rezačky a traktory XERION a poľnohospodári si tak zrejme budú musieť na istý čas vystačiť len so skladovými zásobami a existujúcou funkčnou technikou. Podľa stanoviska spoločnosti nebude výroba obnovená skôr, ako 17. apríla 2020. Niektoré závody nemeckého výrobcu ešte výrobu nezastavili, avšak vo Francúzsku výroba stojí už viac, ako dva týždne.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down