01.12.2021 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyskúšajte slnečnice so skvelým štartom do novej sezóny

Pre sezónu 2022 obohacujeme naše portfólio hybridov slnečnice hneď o troch nováčikov. Sú nimi odroda SY Chelsea patriaca do segmentu Clearfield Plus, ďalej SY Barilio, ktoré rozširuje ponuku slnečníc s vysokým obsahom kyseliny olejovej (HO) v segmente Clearfield a hybrid Sureli HTS rozširujúci našu ponuku v segmente slnečníc rezistentných na herbicíd Express .

Hoci minulé roky priali dozrievaniu slnečnice predsa len viac ako sezóna 2021, výnosy z prevádzok, ktoré sme zhromaždili, dosahujú vysoké čísla. V jednom prípade prekročili dokonca hranicu 6 ton z hektára. Tieto výsledky si budete môcť pozrieť na našej webovej stránke www.synenta.sk.

K dispozícii máme aktuálne výsledky poloprevádzkových pokusov spoločnosti SPZO, kde slnečnice Syngenta obsadili s piatimi zaradenými odrodami hneď prvé 4 miesta. Víťaz, odroda SY Bacardi, prekonala svojim výnosom priemer pokusov o 0,7 t/ha a dokonca o 1,1 t/ha odrodu najslabšiu. Na druhom mieste nasleduje rokmi preverená NK Neoma a ďalej z nej odvodené odrody SY Neostar a SY Onestar na 3. a 4. pozícii.

POP SPZO SR, 2021 - priemerné hodnoty úrody slnečnice (v t/ha pri 8% vlhkosti nažiek)

Okrem odrôd zo stupňa víťazov POP SPZO 2021 ponúkame množstvo ďalších slnečníc, ktoré do týchto pokusov neboli zaradené. Naše portfólio obsahuje celé skorostné spektrum slnečníc a tiež z hľadiska technológie herbicídneho ošetrenia pokrýva všetky postemergentné možnosti zásahov.

SY Chelsea CLP      NOVINKA 2022    

SY Chelsea nesie slogan „Clearfeald Plus s rýchlym vývojom“. Dôvodom je skutočnosť, že má na jar veľmi rýchly štart a z tohto dôvodu je vhodná aj do okrajových oblastí pestovania slnečnice. Táto vlastnosť jej umožňuje bezproblémový vývoj počas chladnej jari. Znáša skoršie termíny výsevu. Veľmi dobre sa osvedčila aj na suchých lokalitách s vysokými teplotami. Tieto vlastnosti spolu s veľmi dobrým zdravotným stavom zaisťujú hybridu SY Chelsea veľkú stabilitu výnosu. Obsah oleja sa pohybuje na úrovni 47,7 % s HTN 52 g. Dosahuje veľmi dobrú odolnosť voči bielej hnilobe na stonke aj úbore a tiež výbornú odolnosť voči Verticilliu.

SY Barilio CL HO     NOVINKA 2022   

Správnou voľbou pre záujemcov odrôd s vysokým obsahom kyseliny olejovej v oleji bude nový hybrid SY Barilio. Spadá do segmentu skorých až stredne skorých odrôd. Olejnatosť sa blíži k hranici 50 % a obsah kyseliny olejovej 87 %. Rovnako ako u odrody SY Gracia aj SY Barilio vyniká veľmi dobrým zdravotným stavom. Veľmi dobre odoláva chorobe Phoma aj bielej hnilobe na úbore či stonke. Pri odrode SY Barilio odporúčame nenavyšovať výsevok nad odporúčané hodnoty. Pokiaľ dôjde k navýšeniu, môže dôjsť k podpore predlžovacieho rastu.

Sureli HTS   NOVINKA 2022     

HTS osivo pre technológiu ošetrenia herbicídom Express 50 SX od FMC

Už sám názov odrody môže napovedať, že pôjde o spojenie s istotou: Sureli HTS – sure (EN) – istý, spoľahlivý. Áno, hybrid Sureli HTS patrí medzi skutočne najstabilnejšie odrody čo do výnosu nažiek aj oleja. Spadá do stredne skorého segmentu slnečníc s vysokou odolnosťou voči účinnej látke tribenuron-methyl. Neublíži jej suchší priebeh vegetačného obdobia. Ťaží z veľmi dobrého zdravotného profilu, či už pri chorobe Sclerotinia alebo Verticilium a Plazmopara (M9). Túto slnečnicu odporúčame do oblastí s intenzívnejšími podmienkami pestovania, kde dokáže maximálne rozvinúť svoj potenciál.

SY Bacardi CLP          1. miesto POP SPZO SR      

SY Bacardi dlhodobo potvrdzuje svoju pozíciu výnosového lídra. Spadá do segmentu stredne skorých slnečníc s veľmi vysokou odolnosťou voči suchu. Je typická svojou robustnosťou stonky, ktorá zaručuje nepoliehavosť a odolnosť voči lámaniu. Ide o stredne vysokú odrodu s previsnutým úborom, ktorý veľmi dobre reaguje na navýšenie intenzity a má veľmi dobrú odolnosť voči najčastejšie sa vyskytujúcim chorobám, ktoré slnečnicu napádajú.

SY Onestar CLP            4. miesto POP SPZO SR      

Ide o skorý až stredne skorý hybrid s normálnym typom oleja. Patrí do rodiny slnečníc vychádzajúcich z NK Brio, kam patria aj NK Neoma a SY Neostar, čo sú odrody, ktoré majú už niekoľko rokov svoje stabilné miesto u pestovateľov. SY Onestar pribudla do našej ponuky v roku 2021. Dosahuje stabilnú úrodu bez výrazných požiadaviek na podmienky prostredia a možno ju tak pestovať vo všetkých oblastiach určených na produkciu slnečnice. Patrí medzi nižšie hybridy s pevnou stonkou a veľmi dobrou odolnosťou voči poliehaniu a lámaniu stonky.

SY Neostar CLP  3. miesto POP SPZO SR   

SY Neostar je stredne skorý hybrid slnečnice s normálnym typom oleja. Vyznačuje sa rýchlym počiatočným rastom a vyrovnaným porastom počas celej vegetácie. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou voči poliehaniu, ktorá je daná aj jeho nižším vzrastom (okolo 160 cm). Má poloprevisnutý až previsnutý úbor a veľmi dobrú odolnosť voči chorobám Phoma, Sclerotinia. Patrí medzi odrody overené pestovateľmi v prevádzkových podmienkach.

NK Neoma CL      2. miesto POP SPZO SR   

Naša stálica v slnečnici, NK Neoma, patrí stále medzi najpredávanejšie hybridy z portfólia slnečníc Syngenta, ktoré ponúkame v Európe. Ide o stredne skorý hybrid s normálnym typom oleja. Nemá špecifické požiadavky na pestovanie. V plnej zrelosti je typická vypuklým poloprevisnutým až previsnutým úborom. NK Neoma je hybrid nižšieho vzrastu s dobrou odolnosťou proti poliehaniu. Dosahuje veľmi vysokú stabilitu výnosu, hoci súťaž krásy by nevyhrala.

SY Chronos

Jedná sa o najskorší materiál v našom portfóliu spadajúci medzi veľmi skoré hybridy. Vďaka pevnej stonke má veľmi dobrú odolnosť voči poliehaniu a lámaniu aj pri vyššej výške. Dobré výsledky dosahuje aj v suchých podmienkach. Nemá špecifické požiadavky na pestovanie.

Suomi HTS               

HTS osivo pre technológiu ošetrenia herbicídom Express 50 SX od FMC

Týmto hybridom dopĺňame svoju genetiku v technológii HTS k herbicídu Express 50 SX rezistentné hybridy slnečnice. Ide o skorý hybrid s normálnym typom oleja, ktorý si vďaka výbornej kombinácii skorosti a úrodového potenciálu poradí v rôznych pestovateľských podmienkach. Suomi HTS je hybrid nižšieho vzrastu s poloprevisnutým plne fertilným úborom a veľmi dobrým zdravotným stavom.

SY Gracia CLP HO       

Vysoký úrodový potenciál hybridu SY Gracia potvrdzuje aj skutočnosť, že sa v roku 2019 stala víťazom poloprevádzkových pokusov SPZO a dokázala konkurovať aj hybridom s normálnym typom oleja. Pestovatelia ju poznajú ako hybrid s vysokou úrodou nažiek a obsahom oleja so stabilným a vysokým obsahom kyseliny olejovej na úrovni 88,5 %. Je zástupcom stredne skorého segmentu slnečníc s poloprevisnutým úborom. Má vysokú odolnosť voči imazamoxu a výbornú odolnosť voči chorobám Sclerotinia, Phoma, Verticilium a Alternaria.

Talento CL HO         

Hybrid Talento je stredne skorý high oleic určený pre Clearfield technológiu. Vyznačuje sa celou radou výborných agrotechnických charakteristík. Napriek tomu, že sa jedná o high oleic, dokáže svojimi prednosťami prekonať aj konkurentov s normálnym typom oleja. Talento má nadštandardnú odolnosť voči chorobám v rámci segmentu slnečníc s vyšším obsahom kyseliny olejovej.

 

Suvango HTS HO       

HTS osivo pre technológiu ošetrenia herbicídom Express 50 SX od FMC

Už dlhšiu dobu ponúkame svoje hybridy aj v segmente HTS k herbicídu Express 50 SX rezistentných hybridov slnečnice a roku 2020 sme priniesli na trh náš prvý high oleic, určený pre túto technológiu. Suvango HTS ako stredne skorý high oleic zaujme predovšetkým pestovateľov, ktorí uprednostňujú systém HTS k herbicídu Express 50 SX rezistentných hybridov slnečnice a chcú si navýšiť zisk cez vyššiu kvalitu oleja v podobe produkcie vysokoolejnatých semien. Predstavuje hybrid nižšieho vzrastu s kompaktnými previsnutým úbormi a veľmi dobrou odolnosťou proti chorobám – Phoma, Verticillium, Sclerotinia.

SY Rialto HO

SY Rialto patrí do segmentu skorých slnečníc určených pre klasickú technológiu pestovania. Vyniká vysokým obsahom oleja a obsahom kyseliny olejovej na úrovni 88,4 %. Okrem výborných úrodových parametrov zaujme tento stredne vysoký hybrid veľmi dobrým zdravotným stavom (predovšetkým odolnosť voči Sclerotinia sclerotiorum) a odolnosťou proti poliehaniu a lámaniu stonky. Hybrid SY Rialto má geneticky najvyššiu možnú výbavu odolnosti proti Plasmopara halstedii.

Slnečnica je považovaná za štvrtú najvýznamnejšiu olejninu sveta s vysokou kvalitou oleja a vysokým ekonomickým potenciálom, preto jej patrí významné postavenie v osevnom postupe. V portfóliu Syngenta slnečníc si pestovatelia môžu vybrať hybridy v závislosti od svojej preferovanej technológie pestovania. Avšak bez ohľadu na zvolenú pestovateľskú technológiu má každý pestovateľ našich slnečníc vo svojich rukách materiál, ktorý v sebe spája benefity v podobe vysokého výnosu a kvality oleja.

Autor: RNDr. Ondrej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down