27.06.2016 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt plesní na zemiakoch, rajčiakoch a cibuli

Podľa špeciálnej signalizácie ÚKSÚP-u, na základe merania zrážok na vybraných lokalitách na Slovensku, v poslednom májovom týždni došlo k splneniu predpokladov pre hospodársky významný výskyt plesne zemiakovej pre skoré a poloskoré zemiaky - krivka kĺzavého priemeru sa nachádza na 22 lokalitách Slovenska viac nad, alebo v tesnej blízkosti (85 percent) kritickej krivky. Je vhodné vykonať prvé preventívne ošetrenie porastov.

signalizačná správa

Zemiaky, rajčiaky

Najnebezpečnejším ochorením zemiakov a rajčiakov je pleseň zemiakov (Phytophthora infestans). Podmienky infekcie a jej šírenia nastávajú pri teplotách 10 - 15°C a daždivom počasí. Pri teplotách nad 30°C je infekcia zastavená, pleseň odumiera. Predpokladom nástupu choroby je výskyt plesne na danej lokalite v minulom roku, náchylné odrody zemiakov a trvanie priaznivých podmienok 8 týždňov po vzídení zemiakov. Choroba sa šíri z hľúz, ktoré boli vysadené už infikované a z rastlinných zvyškov z predchádzajúceho roka, na ktorých huba prezimovala. Príznaky sa objavujú najskôr na listoch svetlými škvrnami od okraja listov. Tieto škvrny postupne hnednú až usychajú. Na spodnej strane škvŕn sa tvorí povlak mycélia. Choroba sa prenáša na stonky, kde tvorí tmavé zahnívajúce škvrny až odumrie celá rastlina. Šírenie choroby je veľmi rýchle. Pri teplote 10 - 24°C a vlhkosti vzduchu 75 percent počas 48 hodín, alebo ovlhčení listu počas 4 hodín, nastáva masívne tvorenie konídií, tieto sú roznášané vetrom a dažďom a spôsobujú nové infekcie. V porastoch sa šíria lokálne, vytvárajú okolice, kde môžu byť rastliny zničené v priebehu jedného dňa – „zhoria na tabak“. Veľké nebezpečenstvo je preniknutie spór huby do hľúz v pôde. Napadnuté hľuzy majú na povrchu oceľovosivú šupku a vo vnútri hnedé až čierne škvrny. Z konzumného hľadiska sú nepoužiteľné, zle sa skladujú a pokiaľ aj skladovanie vydržia a použijú sa ako sadba, sú primárnym zdrojom infekcie.

Ochrana porastov

Vzhľadom na pretrvávajúce zrážky a vhodné teploty bude dobré použiť systémové fungicídy, ktoré prenikajú do rastliny, sú šírené cievnym systémom aj do nových prírastkov, majú liečebné účinky, ale ich nevýhodou je vznik rezistencie, čo v praxi znamená, že pri častom používaní strácajú účinok. Používajú sa maximálne trikrát za vegetáciu. Patria sem benalaxyl-M + mancozeb, benalaxyl + mancozeb, cymoxanil + famoxadone (aj rajčiak), cymoxanil + chlorothalonil, cymoxanil + mandipropamid, difenoconazole + mandipropamid (aj proti alternáriovej škvrnitosti zemiakov) a dimetomorph + mancozeb. Fluazinam je zvlášť vhodný na záver ošetrení pre vysokú účinnosť proti plesni na hľuzách. Odolnosť voči zmytiu je už 15 minút po aplikácii. Fluopicolide + propamocarb je odolný voči dažďu jednu hodinu po aplikácii. Fenamidone + propamocarb je systémový aj translaminárny. Mancozeb + valifenalate je systémový aj kontaktný, môže sa použiť trikrát za sezónu do konca roka 2016.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down